statystyki

Podpisane porozumienie jest jednostronne. Górnicy znajdą inny powód do strajku

autor: Bartłomiej Mayer20.01.2015, 07:33; Aktualizacja: 20.01.2015, 08:47
Porozumienie rządu i związków branży górniczej pokazało, jak na miękkości pierwszej ze stron może skorzystać druga.

Porozumienie rządu i związków branży górniczej pokazało, jak na miękkości pierwszej ze stron może skorzystać druga.źródło: ShutterStock

Porozumienie dotyczące Kompani Węglowej pokazało, że rząd jest miękki, a związki twarde – oceniają organizacje biznesowe. Związkowcy nie ukrywają, że jak będzie trzeba, to znów upomną się o swoje

Porozumienie rządu i związków branży górniczej pokazało, jak na miękkości pierwszej ze stron może skorzystać druga. Związkowcy – jak twierdzą komentatorzy – odnosząc w sobotę sukces, poczuli się silniejsi, a konsekwencje tego zobaczymy zapewne już wkrótce.

– Podpisane porozumienie jest jednostronne, nie ma w nim symetrii. Tylko zobowiązania rządu zostały twardo sformułowane, a strona górnicza złożyła jedynie miękkie deklaracje – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. A zatem to związki okazały się twarde, a rząd miękki.

Według Mordasewicza zaistniała sytuacja jest zupełnie niezrozumiała. Dziwi się on, jak można było podpisać umowę, w której strona rządowa deklaruje np., że pracownikom, którzy pójdą na urlopy górnicze, przez cztery lata będzie wypłacać wynagrodzenie w wysokości 75 proc. ich dotychczasowej pensji, a strona związkowa jedynie to, że gdy powstanie Nowa Kompania Węglowa, przystąpi do negocjacji nowego układu zbiorowego. – Gdyby przedstawiciel jakiejkolwiek prywatnej firmy podpisał takie porozumienie, akcjonariusze natychmiast by go zwolnili – dodaje przedstawiciel Lewiatana.

Umowa rozpoczyna dopiero proces, który toczyć się będzie miesiącami i wymagać kolejnych wzajemnych uzgodnień obu stron. – To bardzo trudne porozumienie, które wymaga dalszych rozmów i negocjacji wielu innych kwestii, nie tylko przyszłości kopalń, ale także przyszłości województw – potwierdza Stanisław Kłysz, przewodniczący Solidarności w należącej do Kompanii Węglowej KWK Brzeszcze.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • j-22(2015-01-20 09:50) Zgłoś naruszenie 00

  I TAK TRZYMAĆ ! DOŚĆ OSZUSTW, CHAMSTWA, AFER, KOLEI I PIARU ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! NA DRZEWO Z PO/PSL !

  Odpowiedz
 • ewa(2015-01-20 10:32) Zgłoś naruszenie 00

  rząd nie wydaje kasy z własnej kieszeni ,to nie ich kasa to można rozdawać,kopacz tak udawała twardą negocjatorke ,i skompromitowała się ,zlikwidować przywileje jesteśmy biednym krajem ,ale kto tego sie podejmie ,szkoda stołków i kasy sejmowej

  Odpowiedz
 • LS(2015-01-20 11:17) Zgłoś naruszenie 00

  Widać z wypowiedzi, ze porozumienia u nas nie mają znaczenia, najważniejsze jest żeby była zadyma i oczywiste zwycięstwo Związków Zawodowych a tym samym PiS! Co za zenada!!! Brak słów.

  Odpowiedz
 • bajaga(2015-01-20 11:22) Zgłoś naruszenie 00

  a pan mordasewicz ekspert od wszystkiego - zus-u, pracy, związków zawodowych itd. niech się sam weźmie do roboty a nie bierze nasze pieniądze zasiadając w różnych radach...

  Odpowiedz
 • Czytelnik(2015-01-20 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  Tak przeglądam od dawna Internetowe wydanie GP i zastanawiam się ilu redaktorów,klakierow na usługach Rządu RP gazeta jeszcze zatrudnia Świadczą o tym codzienne artykuły w stylu "górnicy znajdą powód" "Złotówka osłabła gdyz globalna" "czy"jest sposób na zwolnienie związkowca".itp itp
  Oj nie jest to juz Gazeta Prawna a jest to raczej Szmatławiec Rzadowy - ile Wam za to płacą? -nie pamiętacie ,jak pisaliście ,że to Grecja ,potem Włosi,potem Hiszpanie ,potem Eskimosi a teraz Globalność -zawsze to był dla Was powód aby usprawiedliwić Rządy POlitycznych Oszustow i wyjaśnić dziwne zjawisko spadku zlotówki.
  Nigdy jednak nie wyjasniliście czytelnikom ćpanie Tuska w Świetliku czy zadłużenia trwale rosnącego długu RP.
  Ale wiem jest wyjasnienie ,albo piszecie jak Pan Rządowy każe albo OUTsing poza firmą i brak wypłaty -nieprawdaż redaktorki z GP.?

  Odpowiedz
 • senior(2015-01-20 14:02) Zgłoś naruszenie 00

  albo to są skutki braku nadzoru właścicielskiego, co źle świadczy o osobach zarządzających kopalniami i o tych którzy do tej pracy ich oddelegowali więc można ich wymienić na tych co się na tym znają lub są to skutki zamiatania informacji przekazywanych przez zarządy kopalń, że się źle dzieje pod dywan, aby zapewnić sobie drugą kadencje rządzenia. Wygląda na to, że Tusk kilka miesięcy temu przed wyborami do europarlamentu mówił, że żadnych kopalń nie trzeba zamykać czyli z węglem jest wszystko dobrze, czyli ten człowiek wraz ze swoją polityczną gwardią przyboczną z Szenfeldem na czele naraził naszą gospodarkę i nas na poważne problemy dla własnych partykularnych interesów i takim ludziom mamy teraz ufać.

  Odpowiedz
 • .(2015-01-20 14:24) Zgłoś naruszenie 00

  trzeba znieść obciążenia jakimi jest obłożony polski węgiel na czas spadku cen za węgiel i zrestrukturyzować zarządy i administracje kopalń, aby zaczęli myśleć jak prywatny właściciel. Rozliczać za jakość, a nie przymykać oczy na bylejakość.
  Rząd jest od tego aby prowadzić politykę, aby był oddolny popyt generujący popyt na miejsca pracy i daniny dla budżetu i do ZUS, a więc modernizacja państwowych przedsiębiorstw, prowadzenie polityki jakości, wspieranie polskich przedsiębiorców w walce o rynki zbytu.
  Rząd jest od tego, aby banki nie mogły tak łatwo wysysać oszczędności obywateli przez podsuwanie im różnych opcji walutowych, finansowych, kredytów dla osób nie posiadających zdolności kredytowej wywołujących powstawanie baniek w nieruchomościach. Człowiek zadłużony lub bez pracy dławi swój popyt i jak liczba takich osób przekroczy zbyt dużą liczbę to skutkuje recesją i dołujemy w dół.

  Odpowiedz
 • wjw(2015-01-23 10:44) Zgłoś naruszenie 00

  Ci panowie to jakoś nie zauważyli, że już od ponad 25 lat nie mamy PRLu...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie