PKN Orlen planuje przeprowadzić w II i III kw. br. pierwsze dwa szczelinowania hydrauliczne na poziomych odcinkach otworów (Wierzbica i Lubartów), w II kw. planuje także kolejne dwa odwierty pionowe w poszukiwaniu gazu łupkowego, podał koncern w prezentacji wynikowej.

"W II kw. 2012 r. i III kw. 2013 r. planowane pierwsze 2 szczelinowania na poziomych odcinkach otworów (Wierzbica i Lubartów)" - czytamy w prezentacji.

Obecnie zakończono już 6 odwiertów (4 pionowe i 2 kierunkowe) .

"W II kw. 2013 r. planowane kolejne 2 odwierty pionowe (Wierzbica i Lubartów)" - czytamy dalej.

W I kw. 2013 r. grupa rozpoczęła odwiert pionowy, który zakończono na początku II kw. Dodatkowo pozyskała dwie nowe koncesje poszukiwawczo- rozpoznawcze (Wołomin i Wodynie-Łuków), gdzie trwa opracowanie harmonogramu prac, podano także.

Obecnie Grupa PKN Orlen ma 10 koncesji poszukiwawczych (ok. 9 tys. km2) w zakresie projektów niekonwencjonalnych oraz 9 koncesji/licencji w 3 projektach konwencjonalnych (2 w Polsce i 1 na szelfie łotewskim).

Odnośnie projektów konwencjonalnych, Orlen planuje w II kw. rozpocząć pierwszy odwiert na szelfie łotewskim, poinformowano także w prezentacji.

"W 2013r. planujemy wykonać łącznie 3 odwierty oraz przeprowadzić dodatkowe analizy, w tym akwizycję i przetwarzanie danych sejsmicznych" - czytamy też w części prezentacji poświęconej projektom konwencjonalnym.

Trwają prace nad drugim odwiertem rozpoznawczym zlokalizowanym na Niżu Polskim, podał Orlen w komunikacie.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2012 r. łączny przerób ropy naftowej w grupie wyniósł 27,9 mln ton, a skonsolidowane przychody sięgnęły 120,10 mld zł.