Ochrona klimatu to jest sprawa każdego domu, każdego gospodarstwa, aby mieszkańcowi każdego miasta czy miejscowości drgnęła ręka, zanim wsadzi do pieca śmieci, zanim zacznie palić plastik - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w Raciborzu.

Prezydent wyraził nadzieję, że wielki plan dla Śląska, opracowany przez rząd, przewidujący szereg lokalnych inwestycji przyczyni się do rozwoju także Raciborza. Zapewnił, że on sam będzie starał się te wysiłki wspierać.

Andrzej Duda podkreślił, że na Śląsku trwa wciąż światowa konferencja COP24 w trakcie której wiele mówi się o ochronie powietrza. Prezydent mówił, że chciałby, aby w Polsce pieniądze były inwestowane w budowę nowoczesnego przemysłu i innowacyjną gospodarkę tak, by można było pogodzić rozwój gospodarczy, energii, także tej węglowej, z ochroną klimatu.

Jak zaznaczył prezydent, do tego potrzebne są nowoczesne technologie i prace naszych naukowców oraz najlepsze światowe wzorce.

Prezydent Duda zauważył, że ochrona klimatu i powietrza, również przed smogiem "to jest także i nasza sprawa, to jest sprawa każdego domu, każdego gospodarstwa, sprawa tego, by mieszkańcowi Raciborza czy jakiegokolwiek innego miasta czy miejscowości drgnęła ręka, zanim wsadzi do pieca śmieci, zanim zacznie palić plastik".

"Apeluję o to, by się powstrzymać, bo niestety do tworzenia smogu przyczynia się każdy komin, więc proszę byście starali się korzystać z tych paliw, które to czyste powietrze oszczędzają, byśmy tego smogu mieli mniej" - mówił. Zaznaczał, że każdy indywidualnie może przyczynić się do ochrony powietrza, tak jak i każdy nim oddycha.

Prezydent wyraził też zadowolenie z faktu, że - w ramach przyjętego z inicjatywy Polski przez światowych liderów dokumentu "Just Transition" - podkreślono, że realizacja założeń ochrony klimatu, czyli ograniczanie emisji, "musi się odbywać w taki sposób, aby uwzględniało również potrzeby społeczne".