Ponad 75 proc. studentów ma już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe w postaci praktyk lub stażu związanych z kierunkiem studiów, a prawie 95 proc. z nich uznało je za użyteczne – wynika z badania Deloitte z 2013 roku. Wakacje to dobry czas na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Jak jednak znaleźć wartościowe zajęcie, które będzie potem atutem przy szukaniu stałej pracy?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każde doświadczenie zawodowe ma znaczenie dla przyszłego pracodawcy. - Nawet jeśli dostałeś ofertę jedynie praktyki lub stażu, zawsze lepiej jest je podjąć niż nie robić nic. Praca wakacyjna to dobry sposób na pokazanie poświęcenia, zaangażowania oraz chęci do nauki - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Nawet więc jeśli praca w restauracji nie jest szczytem marzeń, warto spojrzeć na nią pod kątem tego, czego można się w jej trakcie nauczyć. Każde zajęcie to szansa na rozwój umiejętności organizacyjnych, zarządzania wieloma zadaniami czy pracy w grupie. To informacje, które później można zawrzeć w swoim CV oraz wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przestawiając własne atuty.

Szukanie wakacyjnego zajęcia może być wyzwaniem ze względu na dużą liczbę chętnych. Należy więc regularnie przeglądać dostępne oferty pracy lub staży wykorzystując w tym celu różne kanały – w tym internet. - Na atrakcyjne oferty pracy kandydaci odpowiadają szybko i licznie, reaguj więc od razu po ich zobaczeniu - podkreśla Majewska.

Reklama

Aktualne CV to podstawa

Bardzo ważne jest, aby CV kandydata było aktualne. Należy je traktować jak „żywy" dokument, który trzeba ciągle uzupełniać. Warto dobrze opisać i wyeksponować nowo zdobyte umiejętności zamiast skupiać się na wszystkich wykonywanych dotychczas czynnościach. - Zatrudniający zazwyczaj wiedzą, jakie zadania wiążą się z poszczególnymi stanowiskami. Poszukaj więc takich umiejętności i doświadczeń, które cię wyróżniają. Pamiętaj, że CV powinno zawierać tylko najważniejsze informacje – radzi Majewska.

Bogate CV to marzenie każdego starającego się o pracę. Warto jednak pamiętać, że swojego życiorysu nie należy przesadnie upiększać, bo kłamstwo ma zazwyczaj krótkie nogi. Dlatego nie należy wpisywać w CV umiejętności, których w rzeczywistości się nie posiada. - Jeśli jedynie roznosiłeś pocztę, nie nazywaj tego w CV „zarządzaniem obiegiem dokumentów". Jeśli dopiero zacząłeś uczyć się nowego języka obcego, nie zaznaczaj, że znasz go na poziomie średniozaawansowanym - przestrzega ekspert portalu monsterpolska.pl.

Studia i co dalej?

Chociaż na etapie studiów młody człowiek często nie wie jeszcze, co chciałby robić w przyszłości, to jednak powinien już zastanawiać się nad interesującą go karierą. Definiując swoje przyszłe cele łatwiej rozważyć, jaka praca tymczasowa może najlepiej pomóc w ich osiąganiu. - Jeśli na przykład marzysz o produkcji filmowej, praca w kinie może być dobrą okazją do pokazania pasji związanej z tą branżą - tłumaczy Majewska.

Oprac. AB na podstawie materiałów monsterpolska.pl