Wrocław to silny ośrodek akademicki, ale potrzebna jest lepsza współpraca szkół wyższych. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego dla Wrocławia przez ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Dokument wskazuje na wiele zalet Wrocławia jako ośrodka akademickiego. Jedną z nich jest niedawny wzrost liczby studentów do 140 tysięcy, studiuje co piąty mieszkaniec Wrocławia.To duży potencjał, mówiła podczas prezentacji raportu we wrocławskim Ratuszu główna autorka dokumentu, Jaana Puukka z OECD.

„Studenci są dynamiczni i często zdobywają potrzebne im umiejętności. Ale ten entuzjazm nie wystarczy,potrzebna jest współpraca, także między uczelniami. Poza tym uniwersytety i biznesy powinny szerzej patrzeć na świat. Zamiast rywalizować między sobą na śmierć,mogą razem próbować działać w Europie i poza nią, bo szybko rozwija się przecież Azja czy Afryka”.

Raport sugeruje także, że uczelnie powinny zdawać sobie sprawę z podyktowanego demografią spadku liczby studentów w przyszłości - w skali całej Polski w roku 2025 ma być o 37% studentów mniej niż dziś. Poza tym uczelnie powinny lepiej przygotowywać absolwentów do pracy zawodowej,konkluduje raport.