statystyki

Kolek: Nikt nie odda placówki, która dobrze sobie radzi [WYWIAD]

autor: Aleksandra Kurowska18.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 22.08.2016, 09:15
Spółki są etapem pośrednim w drodze do tworzenia dużych, dobrze zarządzanych sieci szpitali - mówi Kolek.

Spółki są etapem pośrednim w drodze do tworzenia dużych, dobrze zarządzanych sieci szpitali - mówi Kolek.źródło: ShutterStock

Nie powinno być tak, że na przykład w mniejszych szpitalach tworzy się bardzo specjalistyczne oddziały w oparciu o pojedynczych lekarzy - mówi w wywiadzie dla DGP Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia planuje umożliwienie współfinansowania przez NFZ np. programów zdrowotnych realizowanych przez samorządy. Co sądzi pan o tym pomyśle?

To oczywiste, że NFZ powinien współpracować z lokalnymi władzami. Chodzi przede wszystkim o programy profilaktyczne. Samorządy od lat w nie inwestują, a teraz część z nich mogą realizować również ze wsparciem unijnych funduszy. Jeśli NFZ przyłączy się do tych działań, możemy o wiele skuteczniej zadbać o zdrowie mieszkańców.

Wprowadzono też już możliwość kupowania przez samorządy świadczeń opieki zdrowotnej, np. od szpitali.

To przerzucanie kosztów i odpowiedzialności, postawienie opieki zdrowotnej na głowie. Od kupowania świadczeń nie są bowiem samorządy, tylko NFZ. Wprowadzenie lokalnych władz jako dodatkowego płatnika spowoduje wiele komplikacji. Ponadto pojawiają się pytania: np. które świadczenia mamy kupować, od kogo i dla kogo? Jak wybierać, komu skrócić kolejki? Na pewno nie stać nas, by zapewnić pomoc wszystkim. Oczywiście niektóre bogate samorządy będą mogły sobie pozwolić na kupienie dodatkowych świadczeń mieszkańcom, ale to spowoduje jeszcze większą nierówność w dostępie do opieki zdrowotnej. Uważam, że sposobów na skrócenie kolejek i znalezienie dodatkowych pieniędzy trzeba szukać gdzie indziej.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane