statystyki

Nowelizacja ustawy: Kopia dokumentacji medycznej będzie tańsza

autor: Beata Lisowska15.07.2015, 07:49; Aktualizacja: 15.07.2015, 08:21

Specjalne komisje, które od ponad trzech lat funkcjonują przy wojewodach, będą działać sprawniej. Szybciej ustalą, czy osobie, która ucierpiała wskutek niewłaściwego leczenia czy złej organizacji pracy w placówce medycznej, należy się odszkodowanie.

Taki ma być efekt nowelizacji ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. nr 113, poz. 660), której projekt Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do konsultacji społecznych.

Orzeczenia komisji miały zapadać szybciej niż w sądach dzięki rozpatrywaniu roszczeń pacjentów w specjalnym, pozasądowym trybie. Ustawa dała komisjom na wydanie werdyktu cztery miesiące.

Okazało się jednak, że termin był nagminnie łamany. Z danych zebranych przez rzecznika praw pacjenta w ubiegłym roku wynikało, że w niektórych komisjach opóźnienia sięgały nawet ośmiu miesięcy. Najczęstszym ich powodem był długi czas oczekiwania na opinie biegłych, a także trudności w zebraniu wymaganego składu orzekającego komisji.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane