Prawo pacjentów do bezpłatnych świadczeń jest sprawdzane w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). W razie braku potwierdzenia uprawnień mogą złożyć oświadczenie.

Czy negatywna odpowiedź oznacza brak ubezpieczenia

Od dwóch miesięcy jestem zatrudniona na etacie w małej firmie. Niedawno próbowałam zapisać się do lekarza rodzinnego. Podczas sprawdzania w systemie eWUŚ okazało się, że w nim nie figuruję. Czy zawsze oznacza to, że nie jestem ubezpieczona?

Czy niezgłoszony student zapłaci za leczenie

Mam 24 lata, jestem studentem studiów dziennych i nie pracuję. Ostatnio miałem problemy z zapisaniem się do lekarza w przychodni studenckiej, ponieważ rejestratorka twierdziła, że nie jestem ubezpieczony, bo moich uprawnień nie potwierdził eWUŚ. Czy muszę być zgłoszony?

Czy prawo do świadczeń wygasa wraz z utratą pracy

Dwa tygodnie temu straciłem pracę i nie zdążyłem jeszcze znaleźć nowej ani zarejestrować się w pośredniaku jako bezrobotny. Czeka mnie kilkudniowy pobyt w szpitalu. Czy za leczenie będę musiał zapłacić?

Czy oboje rodzice mogą zgłosić dziecko

Żona jest lekarką i po urodzeniu dziecka zgłosiła ten fakt pracodawcy, ale szpital nie dopełnił formalności w ZUS. Czy także ja w swoim miejscu pracy mogę zgłosić córkę do ubezpieczenia zdrowotnego, aby mieć większą pewność, że zostanie nim objęta?

Czy po zmianie pracy trzeba wykazać członka rodziny

Niedawno zmieniłem miejsce zatrudnienia. Moja żona, która obecnie nigdzie nie pracuje, korzysta z mojego ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Czy powinienem ją zgłosić w nowym miejscu pracy, a pracodawca ponownie ją ubezpieczyć?

Czy eWUŚ potwierdzi prawo do leczenia z zagranicy

Jestem Polką zamieszkującą od czterech lat w Wielkiej Brytanii. Spodziewam się dziecka, ale chciałabym je urodzić w polskim szpitalu. Czy system eWUŚ potwierdzi moje uprawnienia do bezpłatnego porodu w kraju?

Czy składka przedsiębiorcy jest wyższa

Zamierzam zwolnić się z pracy i podjąć własną działalność gospodarczą. Z mojego ubezpieczenia zdrowotnego korzysta obecnie żona i ucząca się córka. Czy po zarejestrowaniu własnej firmy będę musiał odprowadzać za nie dodatkową składkę.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak bez problemów zweryfikować ubezpieczenie zdrowotne
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania