Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w złotych na poziomie cen detalicznych brutto) spadła w pierwszym tygodniu 2012 roku o 35% r/r do ok. 258 mln zł, wynika z danych pochodzących z panelu aptek współpracujących z IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny.

"Możemy powiedzieć, że na początku 2012 roku sprzedaże zarówno z hurtowni do aptek, jak i z aptek do pacjentów są wyjątkowo niskie.

Za spadek odpowiada skandaliczne wprowadzenie ustawy refundacyjnej

Również w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się nietypowych wyników rynku aptecznego w konsekwencji wprowadzania nowej ustawy refundacyjnej" -powiedział ekspert IMS Health Marcin Gawroński, cytowany w komunikacie.

W grudniu pacjenci kupowali na zapas - w grudniu sprzedaż wzrosła o 40 proc.

IMS Health podał, że wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku. W grudniu klienci aptek, obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych, kupowali leki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku. Po opublikowaniu nowych list refundacyjnych dynamika rynku wyraźnie przyspieszyła w dwóch ostatnich tygodniach grudnia. Tygodniowa wartość rynku przekroczyła 550 mln zł. W tym okresie pacjenci kupili w aptekach o około 20% więcej leków w ujęciu ilościowym i nawet o 30-40% więcej w ujęciu wartościowym licząc rok do roku.

W styczniu załamała się sprzedaż

"Z kolei początek stycznia, kiedy trwał protest lekarzy i część aptek nie miała jeszcze podpisanych umów z NFZ, był okresem o niezwykle małej dynamice. W pierwszym tygodniu 2012 roku sprzedaż w aptekach wyniosła niecałe 260 mln złotych, co oznacza spadek o blisko 35% w ujęciu rok do roku" - ocenił Gawroński.

Szczególnie duże spadki sprzedaży w aptekach na początku stycznia, sięgające ponad 70%, IMS Health zanotował w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. W tym wypadku zwiększone zakupy, jakich pacjenci dokonali w aptekach w grudniu (wzrost o ponad 115% r/r do 108 mln zł), wyraźnie obniżyły wyniki na początku stycznia.

Spadki sprzedaży, choć nie tak duże, jak w przypadku pasków diagnostycznych, zanotowano również w innych grupach leków dotkniętych zmianami na listach refundacyjnych. IMS Health poinformował, że obserwuje także anomalie sprzedaży z hurtowni do aptek. Średnia sprzedaż dzienna hurtowni w okresie międzyświątecznym była o ponad 35% wyższa licząc rok do roku. Z kolei w pierwszym tygodniu stycznia średnia dzienna sprzedaż z hurtowni była aż o jedna trzecią niższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r.