We współpracy z państwem - wojewodami, z samorządami, z panem ministrem zdrowia, przygotowaliśmy listę 200 karetek pogotowia, 200 ambulansów, które trafią do szpitali na przełomie września i października - powiedział podczas spotkania z wojewodami premier Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, w którym pokazujemy, w jaki sposób konstruktywnie, bardzo pozytywnie rozwijać współpracę między rządem, samorządami w ramach unitarnego państwa, w ramach państwa, które w jako jedność buduje wartość dla obywateli, dla wszystkich Polaków i tę wartość dzisiaj chcemy przedstawić Polakom w postaci dwóch programów, które dzisiaj poprzez ręce państwa wojewodów chcemy poprosić o ich sprawną dystrybucję, o ich sprawne przedstawienie mieszkańcom poszczególnych województw" - powiedział premier.

Pierwszy program, o którym mówił premier, to projekt wymiany taboru ambulansów. Zaznaczył, że "bardzo często mamy do czynienia z wnioskami ze strony czy to samorządów, czy bezpośrednio szpitali" w tej sprawie. "Zapoznałem się ze statystyką - wiem, że co trzeci ambulans jest starszy niż sześć lat, podczas gdy ambulansy służą w sposób intensywny i też zasługują na swoją emeryturę, na swój odpoczynek i ambulans starszy niż 6-7 lat powinien być wymieniony" - powiedział Morawiecki.

"We współpracy z państwem - wojewodami, z samorządami, z panem ministrem zdrowia, przygotowaliśmy listę 200 karetek pogotowia, 200 ambulansów, które trafią do szpitali, do jednostek na przełomie września i października" - zapowiedział szef rządu. "To jest coś bardzo potrzebnego, żeby lepiej móc służyć obywatelom" - podkreślił.