Mazowsze będzie miało klinikę „Budzik” dla dorosłych osób w śpiączce. Powstanie na działce użyczonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, który będzie partnerem medycznym tego przedsięwzięcia.
Placówka zostanie wybudowana przez Fundację „Akogo?”, dzięki której od kilku lat funkcjonuje „Budzik” dla dzieci, przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Klinika stanie przy ul. Kondratowicza 8. Część nieruchomości o powierzchni 1850 mkw. została przekazana przez samorząd województwa w użyczenie fundacji – wczoraj podpisano umowę w tej sprawie.
– Planujemy ruszyć z pracami budowlanymi już jesienią. Mamy nadzieję, że budowa będzie przebiegać sprawnie. Zależy nam na tym, by jak najszybciej móc przyjmować dorosłych pacjentów w śpiączce, jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego rodzaju placówkę – mówi Ewa Błaszczyk, prezeska Fundacji „Akogo?”.
„Budzik” dla dorosłych wyposażony będzie w 18 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Pomoc tam otrzymają dorośli pacjenci w stanie śpiączki – po urazach neurologicznych.
Sąsiedztwo szpitala bródnowskiego – placówki wysoko specjalistycznej, wieloprofilowej, będącej jednocześnie bazą szkoleniową – będzie dla nowej kliniki gwarancją merytorycznego wsparcia. – Bez wysokospecjalistycznej kadry medycznej trudno byłoby stworzyć ten ośrodek. Mamy bogate i stale unowocześniane zaplecze, między innymi diagnostyczne, a przede wszystkim wybitny personel medyczny. Wszystkim, co mamy, chcemy i możemy służyć – podkreśla Teresa Bogiel, prezes tej placówki.
„Budzik” dla dorosłych działa również w Olszynie, pod kierunkiem prof. Wojciecha Maksymowicza. Wybudziło się w nim już 15 osób – na 25 wszystkich pacjentów tego ośrodka. Na początku lipca rozpoczęła się przebudowa tej kliniki – po remoncie i powiększeniu będzie to piętnastołóżkowy oddział (teraz łóżek jest osiem). Pół miliona złotych potrzebnych na adaptację nowych pomieszczeń przekazała Fundacja „A kogo?”.
Miejsc dla dorosłych osób w śpiączce stale brakuje. Dorosłych potrzebujących specjalistycznej opieki jest znacznie więcej – rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. W ich przypadku wystarcza warszawska placówka, która często dysponuje wolnymi łóżkami. Na miejsca w palcówce w Olsztynie czekali pacjenci z całej Polski. Profesor Maksymowicz oraz Ewa Błaszczyk już od dłuższego czasu podejmowali starania, by wybudować taki ośrodek w Warszawie lub jej okolicach – zlokalizowany centralnie.
Pieniądze na „Budzik” dla dorosłych – ponad 37 mln zł – fundacja otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. Projekt ten wygrał w ogłoszonym przez fundusz konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków. Jak tłumaczyła fundacja, ofiary przestępstw drogowych (wypadków komunikacyjnych) stanowią ok. 70 proc. jej pacjentów. Do konkursu potrzebny był wkład własny w kwocie 2 mln zł. Fundacja poniosła też wydatki na projekt.