statystyki

Co z reformą psychiatrii dzieci i młodzieży?

autor: Agata Szczepańska16.05.2019, 07:55; Aktualizacja: 16.05.2019, 07:56
W ostatniej nowelizacji planu NFZ (projekt ogłoszono w tym tygodniu) środki na psychiatrię zwiększono o niespełna 4 proc. W zeszłym roku NFZ wydał ok. 3 mld zł na leczenie dorosłych i 220 mln zł na opiekę dla dzieci i młodzieży.

W ostatniej nowelizacji planu NFZ (projekt ogłoszono w tym tygodniu) środki na psychiatrię zwiększono o niespełna 4 proc. W zeszłym roku NFZ wydał ok. 3 mld zł na leczenie dorosłych i 220 mln zł na opiekę dla dzieci i młodzieży.źródło: ShutterStock

W tym roku możliwe jest rozszerzenie pilotażu centrów zdrowia psychicznego dla dorosłych. Natomiast los reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która ma wystartować od września, wciąż jest niepewny.

Zmiany w psychiatrii rozpoczęły się dwa lata temu, po pierwszym kongresie zdrowia psychicznego, którego głównym postulatem było upowszechnienie modelu leczenia środowiskowego. W tym właśnie kierunku mają podążać planowane przez resort zdrowia reformy. Na początku czerwca ma odbyć się kolejna edycja kongresu. Na wczorajszej konferencji jego organizatorzy przekonywali, że bez tego wydarzenia zmiany w polskiej psychiatrii nie byłyby możliwe.

U dorosłych coraz lepiej…

Od zeszłego roku trwa pilotaż centrów zdrowia psychicznego (CZP). W całej Polsce działa 27 takich placówek, które oferują pomoc jak najbliżej pacjenta. Takie jest bowiem główne założenie reformy systemu – przejście od modelu azylowego, czyli leczenia zamkniętego i izolowania pacjenta, do otoczenia go taką opieką, by mógł funkcjonować w swoim środowisku.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane