statystyki

Co z reformą psychiatrii dzieci i młodzieży?

autor: Agata Szczepańska16.05.2019, 07:55; Aktualizacja: 16.05.2019, 07:56
W ostatniej nowelizacji planu NFZ (projekt ogłoszono w tym tygodniu) środki na psychiatrię zwiększono o niespełna 4 proc. W zeszłym roku NFZ wydał ok. 3 mld zł na leczenie dorosłych i 220 mln zł na opiekę dla dzieci i młodzieży.

W ostatniej nowelizacji planu NFZ (projekt ogłoszono w tym tygodniu) środki na psychiatrię zwiększono o niespełna 4 proc. W zeszłym roku NFZ wydał ok. 3 mld zł na leczenie dorosłych i 220 mln zł na opiekę dla dzieci i młodzieży.źródło: ShutterStock

W tym roku możliwe jest rozszerzenie pilotażu centrów zdrowia psychicznego dla dorosłych. Natomiast los reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która ma wystartować od września, wciąż jest niepewny.

Zmiany w psychiatrii rozpoczęły się dwa lata temu, po pierwszym kongresie zdrowia psychicznego, którego głównym postulatem było upowszechnienie modelu leczenia środowiskowego. W tym właśnie kierunku mają podążać planowane przez resort zdrowia reformy. Na początku czerwca ma odbyć się kolejna edycja kongresu. Na wczorajszej konferencji jego organizatorzy przekonywali, że bez tego wydarzenia zmiany w polskiej psychiatrii nie byłyby możliwe.

U dorosłych coraz lepiej…

Od zeszłego roku trwa pilotaż centrów zdrowia psychicznego (CZP). W całej Polsce działa 27 takich placówek, które oferują pomoc jak najbliżej pacjenta. Takie jest bowiem główne założenie reformy systemu – przejście od modelu azylowego, czyli leczenia zamkniętego i izolowania pacjenta, do otoczenia go taką opieką, by mógł funkcjonować w swoim środowisku.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane