statystyki

NFZ dostaje kolejny zastrzyk finansowy na skrócenie kolejek do specjalistów

autor: Agata Szczepańska06.12.2018, 07:21; Aktualizacja: 06.12.2018, 07:25
Środki z funduszu zapasowego nie muszą być dzielone według algorytmu, zatem będzie je można wykorzystywać tam, gdzie będą najbardziej potrzebne.

Środki z funduszu zapasowego nie muszą być dzielone według algorytmu, zatem będzie je można wykorzystywać tam, gdzie będą najbardziej potrzebne.źródło: ShutterStock

Fundusz zapasowy NFZ zwiększy się do 1,8 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na skrócenie kolejek do specjalistów, operacje zaćmy i wszczepienia endoprotezy.

Ponad 320 mln zł trafi na leczenie osób nieubezpieczonych. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018, którą wczoraj zajmowali się posłowie.

Jak podkreślają autorzy projektu, w tym roku, w związku ze zwiększonymi kosztami świadczeń opieki zdrowotnej, wykorzystano znaczną część środków z funduszu zapasowego NFZ – w wysokości 1,3 mld zł. Dlatego też w projektowanej noweli przewidziano przekazanie dodatkowych środków na zwiększenie tego funduszu – 1,8 mld zł. Będą mogły być one wykorzystane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – po uzyskaniu zgody ministrów zdrowia oraz finansów – na zwiększenie planu finansowego.

Nowela przewiduje także przekazanie jeszcze w tym roku dotacji celowej dla NFZ w wysokości ponad 320,2 mln zł na leczenie pacjentów nieubezpieczonych, którym świadczenia przysługują z innych tytułów (np. kobiet w ciąży, osób z wirusem HIV, z Kartą Polaka).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane