statystyki

Odra wymusza zmianę przepisów

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto06.11.2018, 07:37; Aktualizacja: 06.11.2018, 07:40
GIS tłumaczy, że ma narzędzia, żeby działać zarówno profilaktycznie, jak i w razie niebezpieczeństwa.

GIS tłumaczy, że ma narzędzia, żeby działać zarówno profilaktycznie, jak i w razie niebezpieczeństwa.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Od początku roku na Mazowszu zachorowało na odrę 150 osób. Trzy razy więcej niż w całym 2017 r.

Przepisy regulujące zwalczanie chorób zakaźnych wymagają zmian. Taki był punkt wyjścia do przygotowania projektu nowej ustawy o przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym. Zgodnie z propozycjami z zeszłego roku do szczepienia przeciwko grypie nie byłaby potrzebna wizyta u lekarza. Wystarczyłaby decyzja pielęgniarki. Klasyfikacja do szczepień pacjentów byłaby prostsza, a przez to szybsza. W dokumencie pojawiły się też obowiązkowe szczepienia interwencyjne – nazywane „akcyjnymi”. Dotyczyłyby tych, u których jest zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej. Za uchylanie się od nich groziłaby kara. Ale ustawy dotąd nie ma.

Według obecnych regulacji w nagłych przypadkach wydaje się w trybie pilnym rozporządzenia na temat zasad postępowania. Tak było osiem lat temu podczas problemów z meningokokami. Kolejne pojawiło się w 2016 r., gdy pojawiły się ogniska odry w ośrodkach dla uchodźców: minister zdrowia pozwolił na korzystanie z rezerw szczepionek gromadzonych przez sanepid.

GIS: pełne bezpieczeństwo

„Nowo pojawiające się choroby zakaźne oraz zmiana epidemiologii chorób dotychczas występujących powodują […] konieczność doprecyzowania przepisów dotyczących sprawowania nadzoru epidemiologicznego oraz kwarantanny wobec osób mających styczność z chorobami szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi” – pisali w uzasadnieniu autorzy nowelizacji ustawy. Te rozwiązania poprzez skrócenie czasu reagowania miały zwiększyć bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Choć na razie nie ma mowy o epidemii odry i nowe przypadki, jakie się pojawiają, pochodzą z Ukrainy, to już mamy kłopot. Na przykład: kto i z jakich zasobów może szczepić pracowników służby zdrowia.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • EWA(2018-11-06 09:17) Zgłoś naruszenie 80

    A nie prościej jest sprawdzać, czy obcokrajowcy (szczególnie z Ukrainy) są szczepieni przeciwko chorobom zakaźnym i w razie braku szczepień nie wpuszczać do Polski? Dlaczego Polacy mają ponosić koszty tego, że Ukraina jest źródłem chorób?

    Odpowiedz
  • Andrzej 53(2018-11-06 08:13) Zgłoś naruszenie 64

    tekst dostępny jest w języku angielskim na https://beforeitsnews.com/v3/prophecy/2018/2500831.html . MMR Vaccinated Can Still Spread Measles - w streszczeniu: Przed trzema laty w Clinical Infectious Disease opubliowano wyniki badań prowadzonych przez naukowców pracujących dla Biura Odporności, Nowojorskiego Wydziału Zdrowia i Higieny Psychicznej, Narodowego Centrum Uodparniania i Chorób Oddechowych oraz - nomen omen - dla (nIe)sławnego CDC, Atlanta. W skrócie, okazuje się, że to właśnie osoby szczepione przeciw odrze były w stanie nie tylko zarazić się odrą, ale także zarażać innych tą chorobą. Wyniki badań były na tyle interesujące i odkrywcze, że wzbudziły nawet zainteresowanie mainstreamu, np. artykuł “Measles Outbreak Traced to Fully Vaccinated Patient for First Time.” na witrynie sciencemag.org . Kolejny dowód na to, że naganianie do szczepień jest bezpodstawne i szkodliwe dla społeczeństwa. Zastanowiające, w czyim więc interesie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane