Będzie kolejne finansowe wsparcie rządu dla LOT. Prezes przewoźnika Sebastian Mikosz zapowiedział, że będzie o to wnioskował po 9. października. Tego dnia spotyka się Rada Nadzorcza spółki, by poznać aktualne wyniki finansowe.

Sebastian Mikosz nie chciał zdradzić dziennikarzom o jaką sumę przewoźnik będzie ubiegał się w Ministerstwie Skarbu.

W ubiegłym roku firma straciła na przewozie pasażerów prawie 150 milinów złotych. Teraz Bruksela musi zatwierdzić przesłany plan restrukturyzacji. Jeśli tego nie uczynni, przewoźnik będzie musiał oddać pożyczone jeszcze w grudniu 2012 roku 400 milionów złotych. Według ekspertów, będzie to równoznaczne z upadkiem spółki.

Sebastian Mikosz przyznaje, że jednym z wymogów Komisji Europejskiej jest ograniczenie siatki połączeń. LOT zawiesza między innymi rejsy z Warszawy do Rzymu, Stuttgartu, Bejrutu, Kairu, Nicei i Zurychu, a także z Krakowa do Frankfurtu oraz z Poznania i Katowic do Monachium.

LOT w 68 procentach należy bezpośrednio do Skarbu Państwa, 25 procent udziałów ma TFI Silesia, a prawie 7 procent akcji posiadają pracownicy. Firma w ubiegłym roku przewiozła prawie 5 milionów pasażerów.