Budowa nowego lotniska w Świdniku koło Lublina zajęła dwa lata, pochłaniając około 400 mln złotych.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na nowym lotnisku wylądował, a potem wystartował pierwszy samolot rejsowy - z i do Londynu. W podróż do stolicy Wielkiej Brytanii pierwszym samolotem z Lublina wybrał się m.in. marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman. "Port Lotniczy Lublin to przełamanie tej niezwykłej bariery dostępności komunikacyjnej województwa lubelskiego" - powiedział dziennikarzom.

"Obowiązkiem marszałka jest poinformować Londyn o tym, że mamy międzynarodowy port lotniczy" - żartował. "Można tu do nas przyjechać zarówno w celach turystycznych, jak i gospodarczych" - dodał.

Budowa Portu Lotniczego Lublin trwała dwa lata. Inwestycja objęła przestrzeń 300 ha. Kosztowała około 400 mln zł. 144,5 mln zł pokryje dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Pas startowy nowego lotniska ma 2,5 km długości. Terminal o powierzchni 11 tys. m kw. przystosowany jest do obsługi 1 mln pasażerów rocznie. Według szacunków władz portu, w pierwszym roku pracy port obsłuży ok. 300 tys. pasażerów.

Do terminala lotniska podjeżdża kolej szynowa z Lublina

Do lotniska zbudowana została nowa zelektryfikowana linia kolejowa, dzięki której - wprost do terminalu - pasażerów wożą pociągi ze stacji Lublin Główny. Trasę obsługuje pięć par pociągów dziennie, w których jest 176 miejsc siedzących. Czas przejazdu z Lublina do lotniska to 15 minut.

Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

Z lotniska korzysta dwie linie lotnicze: Wizz Air oraz Ryanair

W chwili obecnej z nowego lotniska będą korzystały dwie tanie linie lotnicze – Wizz Air oraz Ryanair. Lot do Londynu irlandzkiego Ryanaira oficjalnie rozpocznie działalność lotniska. Jutro Ryanair otworzy swoje drugie połączenia z Lublina, do irlandzkiego Dublina. Również 18 grudnia w swój pierwszy lot z Lublina odlecą pasażerowie taniej linii lotniczej Wizz Air udający do Londynu Luton oraz do Oslo.

Latem 2013 roku lotnisko z lotniska w Lublinie mają zostać uruchomione loty czarterowe na wybranych wakacyjnych kierunkach. Uruchomieniem lotów czarterowych z Lublina są zainteresowane takie biura podróży jak: AlfaStar, Rainbow Tours oraz Itaka.