statystyki

Grupa LOT-u podwaja liczbę podróżnych

autor: Krzysztof Śmietana27.01.2020, 10:40; Aktualizacja: 27.01.2020, 11:04
Boeing 737 MAX w barwach LOT-u

Boeing 737 MAX w barwach LOT-uźródło: ShutterStock

Po przejęciu linii Condor Polska Grupa Lotnicza zamierza inwestować we flotę niemieckiego przewoźnika i m.in. kupić 20 nowych samolotów.

Zakup przez Polską Grupę Lotniczą (PGL), czyli właściciela LOT-u, niemieckiej linii czarterowej to jedno z większych przejęć zagranicznych zrealizowanych przez spółkę Skarbu Państwa. Na linie Condor w najbliższym czasie trzeba będzie wydać ok. 2,5 mld zł.

W kwietniu nowy właściciel musi spłacić pożyczkę od niemieckiego rządu w wysokości 380 mln euro. Do tego dochodzi ok. 250 mln euro na zakup samego przewoźnika. W walce o Condora pokonaliśmy dwóch innych konkurentów – amerykański fundusz Apollo oraz brytyjską firmę inwestycyjną Greybull. Do przejęcia Condora przymierzała się także Lufthansa. Ostatecznie wycofała się, bo najpewniej transakcje zablokowałby niemiecki urząd antymonopolowy.

Finansowania przejęcia Condora podejmie się konsorcjum państwowych instytucji z Bankiem Pekao, PKO BP i PZU. Przy zakupie PGL doradzali Pekao Investment Banking i amerykańska firma Lazard. Wszystkie te podmioty uznały, że transakcja będzie opłacalna. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie wszyscy członkowie konsorcjum wyrażali jednakowy entuzjazm.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie