statystyki

Celiński: Chcemy zatrzymać chińską ekspansję [WYWIAD]

autor: Krzysztof Śmietana02.08.2018, 07:55; Aktualizacja: 02.08.2018, 11:07
Krzysztof Celiński, szef Siemens Mobility

Krzysztof Celiński, szef Siemens Mobilityźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W dłuższej perspektywie może się okazać, że będziemy się uczyć budować pociągi od Chińczyków. Połączenie Siemensa z Alstomem ma temu zapobiec – mówi DGP szef Siemens Mobility Krzysztof Celiński.

Ze struktur Siemensa w Polsce wydzielono właśnie spółkę Siemens Mobility, która ma się zająć szeroko pojętą branżą transportową. Pan został jej szefem. To pierwszy krok do planowanego połączenia z francuskim Alstomem?

Na planowane połączenie obu firm trzeba patrzeć w długiej perspektywie. Wiele osób na polskim rynku jeszcze nie widzi zagrożenia dużej ekspansji firm z Chin. Pojawiła się chińska oferta w przetargu na lokomotywy czy na budowę metra. Słyszeliśmy o przelotnym mariażu Chińczyków z PKP Cargo przy remontach wagonów, ale z tego też nic nie wyszło. Konkurencja z ich strony na razie nie wydaje się groźna, ale jeśli się popatrzy na liczbę osób i ogromne pieniądze, jakie kierują na rozwój, to w dłuższej perspektywie okaże się, że to od nich będziemy uczyć się budować pociągi. A przecież do tej pory transport szynowy był domeną Europy.

Koncern Siemens-Alstom ma szansę odeprzeć atak chińskich producentów na Europę?

Gra toczy się w dużej mierze o kraje, które nie mają ani fabryk, ani wiedzy na temat produkcji taboru. To np. państwa Afryki czy Ameryki Południowej. Jest coraz więcej aglomeracji, metropolii, w których żyje kilkanaście milionów mieszkańców, a tam nie da się żyć np. bez szybkiej kolei podziemnej. Jeśli w tych krajach nie da się wyprodukować pociągów, to tę technologię muszą kupić. Jest ryzyko wypierania europejskich firm m.in. przez przez chińskie koncerny.

Wiadomo, kiedy może dojść do fuzji?

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej do końca listopada oba koncerny mają dostać odpowiedź na złożony wniosek o fuzję. Na razie obie firmy wciąż ze sobą konkurują.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie