Rusza sezon urlopowy. Wiele osób planuje wyjazd za granicę – dlatego dobrą wiadomością dla wszystkich szykujących się na wakacyjny pobyt w krajach Unii Europejskiej jest kolejna obniżka opłat roamingowych.

Od 1 lipca tańsze będą połączenia wykonywane i odbierane, a także SMS, MMS i przesył danych. Maksymalna opłata za każdą minutę połączenia wykonywanego nie będzie mogła przekroczyć 0,97zł (z VAT), połączenia odbieranego 0,25zł, SMS 0,31zł a 1 megabajt transmisji danych oraz 1 MMS nie będą mogły być droższe niż 1,02 zł.

W przypadku rozmów jest to obniżka o ponad 1/5, natomiast przesył danych będzie ponad dwukrotnie tańszy niż obecnie. Stawki w roamingu UE spadają systematycznie od 2007 r. Polska od początku popierała regulację nastawioną na znaczną obniżkę cen dla użytkowników z tytułu korzystania z telefonu komórkowego w innym kraju UE. Zdaniem ministra Rafała Trzaskowskiego, nie można mówić o wspólnym i jednolitym europejskim rynku cyfrowym bez istotnych zmian w segmencie roamingu. Obecnie powstająca regulacja w tym zakresie może przynieść jeszcze większe korzyści dla użytkowników w wyniku wprowadzenia i utrwalenia modelu ofert roam-like-at-home. Jak mówi szef MAC, ważne jest, aby wspólne wysiłki doprowadziły do osiągnięcia kompromisu w tej kwestii jeszcze w tym roku, tak aby całkowite zniesienie nadpłat z tytułu roamingu w UE mogło wejść w życie od 15 grudnia 2015 r.

Nowym rozwiązaniem jest możliwość zmiany operatora świadczącego usługi roamingowe. Użytkownicy będą mogli, nie rozwiązując swojej dotychczasowej umowy, podpisać nową umowę z operatorem, który będzie im świadczył jedynie usługi roamingowe. W zamyśle Komisji Europejskiej, takie rozwiązanie miało pobudzić konkurencję na rynku i doprowadzić do obniżenia opłat roamingowych. W praktyce jednak nie cieszy się dużą popularnością wśród operatorów i nie w każdym przypadku będzie mogło być zastosowane.

Reklama

Dodatkowo, wciąż obowiązują dotychczasowe mechanizmy korzystne dla użytkowników, jak np. ochrona przed niespodziewanie wysokimi rachunkami – powstałymi na skutek dużego wykorzystania przesyłu danych w roamingu. Klienci mają możliwość określenia limitu wydatków, jakie chcą ponieść na przesył danych. Gdy kwota rachunku zbliży się do tego limitu, otrzymają SMS z taką informacją, natomiast gdy go przekroczy, usługa przesyłu danych zostanie zablokowana (zostaną ponownie uruchomione tylko na wyraźne życzenie użytkownika). Domyślnie taki limit wynosi ok. 50 EUR, jednak klienci mogą go modyfikować.

Źródło: MAC