Chiński resort przemysłu wydał w czwartek czterem państwowym firmom licencje na komercyjne wykorzystanie nowej generacji sieci komórkowej 5G. Inwestycje w sektorze mogą pomóc koncernowi Huawei, który mierzy się z surowymi sankcjami ze strony administracji USA.

Licencje na komercyjną działalność 5G w Chinach otrzymali państwowi operatorzy sieci komórkowych China Mobile, China Unicom i China Telecom, a także państwowa sieć telewizji kablowej China Broadcasting Network Corporation – poinformowało ministerstwo.

Trzy wspomniane sieci komórkowe otrzymały licencje na próbne wykorzystanie 5G pod koniec 2018 roku. Pierwotnie planowano zezwolenie na komercyjne zastosowanie tych sieci dopiero w 2020 roku.

Według komentatorów przyspieszenie licencji na sieci 5G wywoła inwestycje w sektorze telekomunikacyjnym, na których mogą skorzystać czołowi producenci sprzętu. Jednym z nich jest Huawei, który decyzją ministerstwa handlu USA został niedawno praktycznie odcięty od amerykańskiej technologii.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przekonuje inne kraje, by nie korzystały z technologii Huawei i zarzuca koncernowi, że może wykorzystywać produkowany przez siebie sprzęt do szpiegowania dla ChRL. Huawei zaprzecza.

W reakcji na decyzję o przyznaniu licencji Huawei oświadczył, że jest przygotowany do wsparcia budowy sieci 5G w Chinach i ocenił, że „w niedalekiej przyszłości chińskie 5G będzie wiodące na świecie”. Koncern informował, że podpisał 46 kontraktów dotyczących wprowadzenia sieci 5G w 30 krajach.

Według niektórych ekspertów wdrożenie sieci 5G w Chinach może być utrudnione, jeśli Huawei będzie odcięty od amerykańskich komponentów i oprogramowania.

„Wciąż jesteśmy zaniepokojeni, że jeśli zakaz eksportu nałożony na Huawei zostanie przez jakiś czas utrzymany, a nawet rozszerzony na inne chińskie firmy technologiczne, budowa sieci 5G w Chinach na dużą skalę będzie bardzo trudna” - oceniła firma analityczna Jeffries. „Działanie Chin, polegające na przyspieszeniu wydania licencji na 5G, nie usuwa ani nie zmniejsza tego ryzyka” - dodano w notatce Jeffries.

Usługi 5G zaoferowali jak dotąd na niektórych obszarach operatorzy telekomunikacyjni m.in. w Wielkiej Brytanii, USA i Korei Płd.

Chiny zapraszają zagraniczne firmy do udziału w chińskim rynku – oświadczyło w komunikacie chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnej, które przyznało licencje. Wśród zagranicznych firm, które mogą być zainteresowane, wymienia się Nokię i Ericssona.

Największy operator sieci komórkowych w Chinach, China Mobile, ogłosił plan wprowadzenia do oferty usług 5G w ponad 40 chińskich miastach przed końcem września.