Autopromocja

Negatywne opinie przekreślają utworzenie nowych gmin

22 grudnia 2015

Od nowego roku nie zostaną utworzone gminy Szczawa i Grabówka (woj. małopolskie). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który uchyla ich wyodrębnienie.

Gmina Szczawa miała obejmować obecny obszar Szczawa oraz część obrębu Kamienica i Zasadne. Liczyłaby ona 2019 mieszkańców. Jednak rada gminy Kamienica podjęła uchwałę, w której wyraziła negatywną opinię w sprawie wydzielenia z jej obszaru do gminy Szczawa. Przeciwnikiem utworzenia nowej jednostki jest także rada powiatu limanowskiego. Do ministra administracji wpłynął również protest mieszkańców sołectwa Zasadne, a także negatywna opinia dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego. Natomiast z opinii przygotowanej przez wojewodę małopolskiego wynika, że utworzenie nowej gminy Szczawa, poprzez podział gminy Kamienica, niewątpliwie doprowadzi do ograniczenia potencjału tej drugiej. Z kolei – jak podkreśla wojewoda – gmina Szczawa będzie jednostką bardzo słabą.

Natomiast gmina Grabówka miała obejmować obręby: Zaścianki, Sobolewo, Grabówka, Henrykowo i liczyłaby 7612 mieszkańców. Przeciwko jej wydzieleniu opowiedzieli się w referendum mieszkańcy gminy Supraśl, z której miała być wydzielona nowa jednostka. Przeciwko jej utworzeniu głosowało 55 proc. osób, które wzięły udział w głosowaniu.

W efekcie po ponownej analizie sprawy dotyczącej utworzenia gmin postanowiono zweryfikować decyzję Rady Ministrów z 28 lipca 2015 r. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie najpóźniej 31 grudnia 2015 r.

W trakcie konsultacji

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.