Janosikowe to dysfunkcyjny podatek - uważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Polityk PSL-u postuluje zmianę przepisów.

- Ten podatek - przekonuje - jest patologiczny i nie przystaje do realiów. Mam nadzieję, że rząd i parlament podejmą pracę, jesteśmy gotowi w tym pomóc - zapewnia.

Zdaniem Struzika, pieniądze z janosikowego powinny trafiać tylko do województw, gdzie dochód na mieszkańca jest poniżej średniej. Jak mówi, nie ma żadnego powodu, by najpierw pieniądze zabierać z Mazowsza, a potem na podstawie - jak się wyraził - niejasnego i niesprawiedliwego algorytmu przydzielać wszystkim województwom.

Województwo mazowieckie nie ma 55 milionów na zapłatę janosikowego - poinformował marszałek województwa Adam Struzik. Jak mówił na konferencji prasowej, przepisy, dotyczące podziału wpłat tej daniny są niezgodne z konstytucją.

Janosikowe to podatek, z którego korzystają biedniejsze regiony Polski. Najwięcej łoży Mazowsze. W tym roku łączna kwota zobowiązań województwa wobec budżetu państwa wynosi 660 milionów złotych.

W piątek premier zapowiedział konieczność zniesienia janosikowego. Wcześniej decyzją sejmowej większości w znowelizowanym budżecie zwiększono o 220 milionów złotych kwotę pożyczki dla samorządów, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Janosikowe jest naliczane na podstawie dochodów z podatku CIT. Marszałek Struzik mówi, że w czasach przedkryzysowych Mazowsze nie miało problemów ze spłatą janosikowego.

- Jak sytuacja się zmieniła - mówi - płacimy podatek od dochodów, których nie uzyskujemy".. Adam Struzik proponuje też, by podstawą naliczania janosikowego było na przykład 25% dochodów własnych województwa.

Janosikowe to podatek, z którego korzystają biedniejsze regiony Polski. Najwięcej łoży Mazowsze. W tym roku łączna kwota zobowiązań województwa wobec budżetu państwa wynosi 660 milionów złotych. O północy mija termin wpłacenia przez województwo mazowieckie 55 milionów zlotych raty janosikowego.

W piątek premier zapowiedział konieczność zniesienia janosikowego. Wcześniej decyzją sejmowej większości w znowelizowanym budżecie zwiększono o 220 milionów złotych kwotę pożyczki dla samorządów, które znalazły się w trudnej sytuacji. To daje możliwość wywiązania się z obowiązku wpłaty janosikowego.