statystyki

Osoby 50+ można wciągnąć na rynek ucząc je obsługi komputera

autor: Jakub Kapiszewski12.11.2014, 08:15; Aktualizacja: 12.11.2014, 08:19
Na zacofanie starszych pod względem obsługi technologii informatycznych wskazywano już dekadę temu.

Na zacofanie starszych pod względem obsługi technologii informatycznych wskazywano już dekadę temu.źródło: ShutterStock

Wykluczeni cyfrowo to często bezrobotni w wieku 50+. Mają poczucie niedostosowania do współczesności, przez co nie wierzą w swoje siły. By wciągnąć ich na rynek, trzeba dać firmom fundusze na szkolenia z nowych technologii.

Jak wynika z raportu „Diagnoza obecnej sytuacji kobiet i mężczyzn 50+ na rynku pracy w Polsce”, tylko połowa osób w wieku 45–59 lat korzysta z internetu, a w przypadku osób starszych ten odsetek jeszcze maleje. Według Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na 13 mln Polaków powyżej 50. roku życia aż 9 mln nie korzysta z internetu. To rzutuje na odbiór kandydatów z tej grupy wiekowej przez potencjalnych pracodawców.

Na zacofanie starszych pod względem obsługi technologii informatycznych wskazywano już dekadę temu. Ale dzisiejszy 50-latek różni się od ówczesnego tym, że kiedy polskie firmy zaczęły kupować komputery, mógł mieć raptem 30 lat. – Jeżeli specyfika pracy takich osób wymagała przynajmniej podstawowej obsługi komputera w czasach, gdy informatyzacja wkraczała do przedsiębiorstw, zdążyły one nabyć takie kompetencje na początku drogi zawodowej. Nawet jeżeli ich umiejętności nie są na wysokim poziomie, to pozwalają relatywnie łatwo i w naturalny sposób uzupełnić braki – wyjaśnia dr Natalia Walter z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • 50+(2014-11-12 18:57) Zgłoś naruszenie 10

  Mam 50+ i pracę na tzw. "stanowisku", której mam serdecznie dość, bo nie wyrabiam w ciągłym stresie. Chętnie bym zrobił to, co Angole nazywają "down shifting" i przeniósł się dobrowolnie do mniej płatnej, ale też mniej stresującej pracy, żeby lepiej zadbać o siebie, nie siedzieć w pracy po godzinach i nie brać roboty do domu. Nieźle sobie radzę z komputerem, ale mam świadomość, że na rynku pracy jestem prawie nikim (a "prawie" robi w tym przypadku niewielką różnicę), bo tylko teoretycznie mogę znaleźć inną pracę. A tu ktoś usiłuje nam wmówić, że jak 50-latek nauczy się obsługiwać komputer, to będzie mógł zaistnieć na rynku pracy! Dawno nie czytałem takich bredni! Może ktoś chce po prostu ukręcić swoje lody i zarabiać na uczeniu seniorów postaw informatyki?... No, przecież już mnóstwo pieniędzy wydano na bezsensowne szkolenia bezrobotnych, które nie zwiększają szans na zatrudnienie, ale... pozwalają na tym zarobić, to czemu nie skorzystać, skoro tak można, no nie?... Trochę mi to przypomina wywalanie pieniędzy na spot, według którego największym piratem na drodze jest kierowca jadący w mieście 60 km/h, co ponoć jest śmiertelnie niebezpiecznie. No, ale ten spot jest robiony w ramach jakiegoś "projektu", a więc ktoś tym "projektem" kręci i... zgarnia kasę! (Swoją drogą ciekaw jestem, z jaką prędkością on sam jeździ po mieście...). Ale tak to już jest: dziś dobre jest nie to, z czego mamy jakiś pożytek, lecz to, na czym można nieźle zarobić, a sposobów rozdzielenia jednego od drugiego jest mnóstwo i jeśli ktoś jest dobry w te klocki, jest dziś z pewnością tzw. "człowiekiem sukcesu". O B R Z Y D L I W O Ś Ć !!!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-11-12 10:44) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Jakub uprzejmy jest bredzić niemożebnie .
  No , chyba że za to płacą .

  Odpowiedz
 • 50+(2014-11-12 11:37) Zgłoś naruszenie 00

  A ja przebrnąłem przez cały w./w raport, i oto jeden z "porażających" wniosków tego raportu , na który podejrzewam wydano steki tysięcy złotych:
  "Populacja kobiet i mężczyzn wieku 45/50+ analizowana pod kątem potencjału aktyw-
  ności zawodowej jest zbiorowością głęboko zróżnicowaną, nie tylko ze względu na
  specyficzne cechy wynikające z przynależności do danej podgrupy wieku, ale przede
  wszystkim z uwagi na miejsce zamieszkania"
  Kilkanaście innych wniosków z raportu jest na podobnym poziomie. I ujmę to tak - takie wnioski to mi sprzeda pierwszy lepszy lump spod monopolowego i to za cenę jednego jabola.
  A wnioski dla mnie jako osoby 50+ żadne, w tym i 'mądra' rada autora powyższego tekstu.

  Odpowiedz
 • klamstwo(2014-11-13 00:18) Zgłoś naruszenie 00

  kompletna bzdura, osoby 50 + nie znajda zatrudnienia. maja do wyboru dwie sciezki zawodowe: albo wysokie stanowiska ( lub cieple posadki) jako kontynuacja udanej kariery zawodowej, albo najnizej oplacane najgorsze prace typu ochroniarz-portier za 400 zł miesiecznie na reke, poza tym osoba 50 + , z wyksztalceniem wyzszym, z jako-taka znajomoscia komputera nigdy nie znajdzie zadnej pracy, nigdy, nie na tym rynku pracy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane