Urlop wychowawczy zamiast niani. Z tego rozwiązania mogą skorzystać oboje pracujący rodzice. Warunkiem jest wykazanie się co najmniej 6-miesięcznym okresem zatrudnienia, ale niekoniecznie u jednego pracodawcy – okresy te można zsumować.

Czy prawo do wychowawczego zależy od stażu pracy

Po ukończeniu studiów podjęłam pracę. Przepracowałam 3 miesiące i zaszłam w ciążę. Względy medyczne spowodowały, że musiałam skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, bo ciąża była zagrożona. Szczęśliwie urodziłam i jestem na macierzyńskim. Chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego, ale słyszałam, że urlop ten należy się pracownikowi z odpowiednim stażem pracy. Czy faktycznie takie są regulacje?

Czy pracownik sam decyduje o urlopie na opiekę nad dzieckiem

Pracownica po macierzyńskim wróciła do pracy, a dzieckiem zajmowała się niania. Niestety opiekunka nagle zachorowała. Pracownica nie mogła z dnia na dzień znaleźć zastępstwa i po naradzie z mężem postanowiła skorzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca jednak nie zgodził się na skorzystanie z niego w takim nagłym trybie. Czy miał do tego prawo?

Czy na wychowawczym można stracić pracę

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. W firmie szykują się zwolnienia grupowe. Czy można zwolnić takiego pracownika?

Czy firma musi obniżyć etat na wniosek rodzica

W trakcie urlopu wychowawczego mąż pracownicy prowadzący działalność gospodarczą stracił zamówienia, co oznacza spadek dochodów. By ratować domowy budżet, pracownica postanowiła wrócić do pracy na część etatu. Czy firma musi ją przyjąć?

Czy po powrocie rodzica firma musi go przyjąć

Pracownica wypisała wniosek o urlop wychowawczy na dwa lata. Po jakimś czasie uświadomiła sobie, że tak długa rozłąka z firmą może niekorzystnie wpłynąć na życie zawodowe. Tym bardziej że w zakładzie trwa reorganizacja i zmiany. Czy powracający z wychowawczego ma zapewniony bezpieczny powrót do firmy?

Czy rodzice mogą być razem na wychowawczym

Opiekunowie dziecka postanowili, że będą na zmianę korzystali z wychowawczego do czasu, aż dziecko będzie mogło być przyjęte do przedszkola. Okazało się jednak, że ojciec nie radzi sobie z opieką. Dobrze by było, żeby przez jakiś czas oboje rodzice zajmowali się dzieckiem. Czy przepisy ograniczają okres, w jakim można wspólnie korzystać z wychowawczego?

Czy opiekujący się dzieckiem ma zakaz dorabiania

W trakcie wychowawczego okazało się, że dziecko nie jest wcale takie absorbujące. Pracownicy zostaje sporo czasu, który mogłaby wykorzystać np. na dodatkową pracę. Czy potrzebna jest zgoda pracodawcy na inną pracę w trakcie wychowawczego?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak skorzystać z urlopu wychowawczego
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania