Czy należy podać szefowi powód opieki

Podwładny chciał skorzystać z dnia wolnego, żeby móc zaopiekować się dzieckiem. Pracodawca poinformował go, by napisał pismo w tej sprawie i podał, w jakim celu chce wykorzystać wolne. Gdy pracownik to uczynił, szef uznał, że powód jest zbyt błahy i nie spełnił jego prośby. Czy firma może weryfikować cel, w jakim pracownik chce wykorzystać dzień wolny?

Czy szef może nie zwolnić od pracy rodzica

Pracodawca odmówił pracownicy, która z dnia na dzień potrzebowała dnia wolnego na opieką nad dzieckiem. Swoją decyzję tłumaczył trudną sytuacją firmy i licznymi absencjami chorobowymi. Przypomniał, że zakładowy regulamin określa, iż pracownik powinien uprzedzać o zamiarze skorzystania z dnia wolnego na opiekę. Czy pracodawca może nie zgodzić się na wykorzystanie opieki w terminie wskazanym przez pracownika?

Czy opiekę trzeba dzielić na różnych pracodawców

Pracownica pracuje w dwóch firmach. Ma zamiar skorzystać z dni na opiekę. Dotychczas nie korzystała z tego uprawnienia. Ma wątpliwości, czy dni wolne musi brać jednocześnie u wszystkich pracodawców, czy nie?

Czy jeden dzień wolny przypada na pół roku

Po powrocie z urlopu wychowawczego w połowie roku pracownica chciała skorzystać z dni wolnych na opiekę. Pracodawca odmówił, argumentując, że należy się jej tylko jeden dzień zwolnienia, bo wcześniej nie pracowała i wymiar się zmniejsza, tak jak urlop wypoczynkowy. Czy pracodawca ma rację?

Czy opieka przysługuje po 14 urodzinach dziecka

Pracodawca nie chciał udzielić pracownikowi dni wolnych, o które prosił po 14. urodzinach dziecka. Pracownik był bowiem przekonany, że będzie mógł je uzyskać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko uzyskało taki wiek. Czy pracownik miał rację?

Czy opieki udziela się na godziny jak urlopu

Osoba zatrudniona w ochronie pracuje często po 12 godzin i ma wątpliwości, czy gdy złoży wniosek o opiekę, będzie musiała wrócić do pracy na swoją zmianę. Cy będzie musiała tak zrobić?

Czy podwładnemu należą się pieniądze za opiekę

Pracownik ma małe dziecko w wieku przedszkolnym, które dużo choruje. Dlatego ma zamiar skorzystać z dni wolnych, by nie chodzić na mniej płatne zwolnienia. Czy jest to dopuszczalne?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak pracujący rodzice korzystają z wolnego na chore dzieci

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania