Kodeks pracy wymienia sytuacje, w których firma jest zobowiązana oddelegować zatrudnionego do innych zadań, nawet jeśli jest jej to nie na rękę. Zwykle wynika to z obowiązku ochrony zdrowia podwładnego.

Czy orzeczenie może być przyczyną zwolnienia

Jestem w ciąży. Ostatnio lekarz stwierdził, że praca, jaką wykonuję jest dla mnie szkodliwa i zlecił zmianę stanowiska. Niestety jestem zatrudniona w małej firmie i boję się, że pracodawca nie znajdzie dla mnie innego miejsca pracy. Czy wtedy może mnie zwolnić?

Czy mniejszą wydajność trzeba zrekompensować

Jestem zatrudniona w systemie akordowym. Ze względu na ciążę pracodawca przeniósł mnie na inne stanowisko pracy. Boję się, że nie będę tam w stanie wypracować pensji w dotychczasowej wysokości. Czy w takiej sytuacji zostanie mi to jakoś zrekompensowane?

Czy za mniejszą pensję przysługuje dodatek

Lekarz wykrył u mnie początki choroby zawodowej. Pracodawca poinformował mnie, że mam być przeniesiony na inne stanowisko pracy. Boję się jednak, że stracę na tym finansowo. Czy pracodawca wyrówna mi niższe zarobki?

Czy można ignorować zalecenia lekarza

Dostałem orzeczenie, w którym stwierdzono objawy wskazujące na powstanie choroby zawodowej. Lekarz poinformował mnie, że powinienem zmienić pracę. Jednak pracodawca stwierdził, że nie ma możliwości przenieść mnie na inne stanowisko. Czy może tak po prostu nie wykonać zalecenia lekarza?

Czy do zmiany wymagana jest zgoda pracownika

Po stwierdzeniu u mnie objawów choroby zawodowej pracodawca zmienił mi stanowisko pracy. Czy mogą się na takie przeniesienie nie zgodzić?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy pracodawca musi zmienić pracownikowi stanowisko pracy
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania