Za wypełnienie zeznania rocznego PIT na ostatnią chwilę podatnicy będą musieli zapłacić od 15 do nawet 500 zł.
Na rozliczenie podatku dochodowego za 2011 r. zostało już nieco ponad tydzień. Podatnicy mogą skorzystać z usług profesjonalistów, czyli biur rachunkowych lub doradców podatkowych. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny za taką usługę.
Ile kosztuje wypełnienie prostego zeznania rocznego / DGP
Wszystko zależy od stopnia skomplikowania rozliczenia. Biura zachęcają klientów do korzystania z ich usług już za 15 zł. Dotyczy to jednak najprostszych zeznań, czyli sytuacji gdy podatnik jest zatrudniony na umowę o pracę u jednego pracodawcy i nie korzysta z żadnych ulg. Podatnicy, którzy mają bardziej skomplikowane rozliczenia, będą musieli liczyć się z nieco większymi opłatami. Wynagrodzenie za wypełnienie zeznania zależy też od regionu kraju oraz biura, które ma wykonać usługę.
Przykładowo podatnik zatrudniony na umowę o pracę, który korzysta z ulgi na dzieci i ulgi na internet, będzie musiał zapłacić za zeznanie sporządzone przez doradcę podatkowego lub biuro rachunkowe w Krakowie ok. 40 zł, w Warszawie ok. 50 zł, w Wałbrzychu 61 zł, w Katowicach 50 – 100 zł, a w Poznaniu od 35 do nawet 150 zł.
Anna Trembasiewicz z ECA Auxilium przyznaje, że wycena usługi zależy m.in. od stopnia skomplikowania takiego rozliczenia.
Na nieco większy wydatek muszą przygotować się małżonkowie. Jeśli oboje są zatrudnieni na umowę o pracę, to będą musieli zapłacić w Krakowie 50 zł za wspólne zeznanie, od 50 do 70 zł w Warszawie, w Katowicach 100 zł, a w Poznaniu od 50 do 200 zł. W sytuacji gdy będą chcieli skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych, koszt wypełnienia zeznania może wzrosnąć.
Najwięcej za sporządzenie zeznania rocznego będą musieli zapłacić podatnicy, którzy mają skomplikowane rozliczenia. Przykładowo podatnik, który uzyskiwał dochody w Wielkiej Brytanii oraz dodatkowo inwestował w akcje na giełdzie w Polsce, musi liczyć się z kosztem 100 zł za sporządzenie zeznania w Wałbrzychu, 100 – 150 zł w Warszawie, 150 – 400 zł w Katowicach, 300 zł w Krakowie oraz nawet 500 zł w Poznaniu.
Oferty dotyczą osób, które nie są klientami biur rachunkowych ani doradców podatkowych. Dla klientów, którzy korzystają z usług księgowych w związku z rozliczeniami firmy, zeznanie roczne jest usługą dodatkową, często wliczoną w cenę pakietu usług. Właściciel lub wspólnik firmy nie muszą więc dodatkowo płacić za sporządzenie rocznego PIT.
Odpłatne świadczenie usług doradczych, a usługą taką jest wypełnienie lub pomoc przy sporządzaniu zeznania rocznego PIT, jest zastrzeżone dla doradców podatkowych, osób z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, radców prawnych, adwokatów i biegłych rewidentów.
Inne osoby mogą pomóc w wypełnianiu zeznania jedynie bezpłatnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiedzialność za rozliczenie ponosi zawsze podatnik.

8 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011