Polska potęgą w budowie dronów i drukarek 3D. Tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Produkcja tych urządzeń będzie rosnąć.

Dyrektor w dziale doradztwa Deloitte, Agnieszka Zielińska powiedziała IAR, że w tym roku na świecie wartość sprzedanych drukarek 3D wyniesie około 1 miliarda 600 milionów dolarów. Według globalnych prognoz w tym roku na świecie sprzeda się około 220 tysięcy takich urządzeń. Z ankiet przeprowadzonych wśród polskich producentów wynika, że wykonają oni około 10 procent urządzeń.

Według szacunków, liczba dronów kosztujących powyżej 200 dolarów przekroczy w tym roku milion sztuk. W ciągu najbliższych lat mogą one stanowić nawet 10 procent rynku lotniczego na świecie. Sprzedaż cywilnych dronów wyniesie w tym roku około 300 tysięcy sztuk, a przychody firm z tego segmentu szacowane są na 200 do 400 milionów dolarów w tym roku.

Połączenie urządzeń i internetu nie zawsze przynosi same pozytywy. Eksperci wciąż zastanawiają się jak rozwiązać problemy związane z ochroną prywatności, wyjaśnia ekspert z firmy Deloitte Jakub Wróbel. Chronić trzeba między innymi transmisję danych między urządzeniami. Rozmówca IAR podkreśla, że zarówno firmy jak i regulatorzy muszą wypracować nowe rozwiązania w tej sprawie.

Firma doradcza Deloitte opublikowała dziś raport dotyczący rynku różnych przedmiotów i urządzeń sterowanych lub używanych za pośrednictwem internetu. Tak zwany internet rzeczy coraz częściej wchodzi do naszych domów. Chodzi nie tylko o urządzenia takie jak drony czy drukarki 3D, ale także inteligentne telewizory czy lodówki.