Wiarygodność, umowa i lokalizacja - to najważniejsze rzeczy, które należy sprawdzić przed zakupem własnego mieszkania.

Od ponad roku deweloperzy budują ich coraz więcej. Rośnie też liczba chętnych na zakup nieruchomości. Z raportu firmy Expander wynika, że bezpieczna transakcja opiera się na pięciu filarach. Pierwszy to wiarygodność firmy, z którą chce się podpisać umowę. Jak mówi analityk Izabela Pabian, warto się między innymi wybrać na plac budowy, by sprawdzić jakość używanych materiałów i postępy w pracach. Ich brak może oznaczać kłopoty finansowe firmy.

Warto też sprawdzić opinie na temat dewelopera w internecie. Duże znaczenie ma doświadczenie przedsiębiorcy, czyli czas, w jakim działa na rynku, czy liczba zrealizowanych inwestycji. Powinniśmy być czujni, kiedy kontakt z inwestorem jest utrudniony, czy terminy odbioru mieszkania nie są dotrzymywane.

Jednym z najważniejszych czynników, które powinny decydować o wyborze mieszkania, jest jego lokalizacja. Powinni na nią zwracać szczególną uwagę rodzice z dziećmi. Warto zorientować się, czy w okolicy są sklepy, placówki oświatowe, czy przychodnie. Istotny jest też dostęp do komunikacji miejskiej.

Ważnymi czynnikami, które Expander wymienia w swoim raporcie są także kształt umowy z deweloperem oraz ofert kredytowych.