Małe mieszkania najszybciej znikają z rynku wtórnego; także deweloperzy budują coraz mniejsze lokale - wynika z danych analityków rynku.

Średni metraż kupowanych w Polsce mieszkań używanych - to niewiele ponad 50 m kw. Z danych agencji nieruchomości Metrohouse wynika, że w kwietniu br. średni metraż lokali, które były przedmiotem transakcji w Gdańsku, wyniósł 53 m kw., w Krakowie 51,9 m kw., w Poznaniu 50,8 m kw., w Warszawie 50,7 m kw., a we Wrocławiu 50 m kw.

Średni metraż mieszkań oferowanych przez deweloperów wyniósł w kwietniu br. - jak podał GUS - 58,7 m kw., po raz pierwszy od 4,5 roku spadając poniżej 60 m kw. Spółdzielnie oddały w tym miesiącu do użytku lokale o średniej powierzchni 64,7 m kw.

Analitycy Home Broker zwracają uwagę, że mimo kryzysu finansowego, deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże. Z danych tej firmy doradczej wynika, że statystyczny nabywca szuka obecnie lokalu o powierzchni około 50 m kw. Deweloperzy budują jednak nie tylko mieszkania tanie z segmentu popularnego, ale także budynki o podwyższonym standardzie i apartamentowce, co może zawyżać przeciętną powierzchnię mieszkań.

Reklama

Zdaniem pełnomocnika zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosława Skoczenia, "to kryzys przyniósł ponowne zainteresowanie tanimi, niedużymi mieszkaniami w blokach i wszystko wskazuje na to, że na razie się ono utrzyma" - powiedział PAP.