Abonament droższy o 25 groszy dla posiadaczy odbiorników radiowych oraz o 65 groszy dla posiadaczy telewizorów - tak wynika z komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która poinformowała o wysokości opłat abonamentowych na 2014 rok.

Od 1 stycznia 2014 roku właściciele odbiorników radiowych zapłacą za ich użytkowanie 5,90 zł. Wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej za użytkowanie telewizora wyniesie natomiast 19,30 zł. Abonenci, którzy uiszczą jednorazową opłatę za okres większy niż jeden miesiąc, mogą liczyć na odpowiednie ulgi - informuje KRRiT.

W zeszłym roku KRRiT zanotował rekordowy wpływ z tytułu abonamentu RTV w wysokości 550 mln złotych. Wynika to przede wszystkim ze skutecznych działań Poczty Polskiej, która rozpoczęła regularne kontrole abonentów posiadających zarejestrowane odbiorniki.

Dziś, w rozmowie z radiową "Trójką" prezes KRRiT Jan Dworak stwierdził, że system abonamentowy powoli traci swoją rację bytu i może być skuteczną formą finansowania mediów publicznych jeszcze przez 1-2 lata. Dworak podkreślił również, że o ile w ostatnim roku poprawiła się skuteczność w ściąganiu abonamentu, o tyle wciąż wynosi ona zaledwie kilka procent.