Każda osoba prowadząca swój własny biznes wie, że to ciężki kawałek chleba. Ogrom pracy, który trzeba włożyć w utrzymanie firmy nie zawsze jest adekwatny do osiągniętych zysków. Jednakże zwykle jest to zajęcie satysfakcjonujące. Co jednak zrobić w momencie, gdy dobrze prosperująca firma ma przejściowe problemy lub chce się dalej rozwijać, a brak na to środków finansowych?

Limit kredytowy w rachunku
Banki posiadają w swej ofercie szeroki wachlarz kredytów dla firm. Jednym z takich rozwiązań jest kredyt w rachunku bieżącym. Pozwala on na wykorzystanie w dowolnym momencie środków na rachunku bieżącym firmy, prowadzonym przez bank udzielający kredytu. Możemy w ten sposób zwiększyć środki finansowe firmy przeznaczone na spłatę aktualnych należności, zakup sprzętu lub po prostu zabezpieczyć się na wszelki wypadek, by momencie pojawienia się dobrej okazji nie szukać dodatkowego źródła finansowania.

Twoja firma potrzebuje środków? Sprawdź najlepsze kredyty obrotowe

Jak uzyskać kredyt w rachunku?
W celu uzyskania kredytu w rachunku bieżącym należy złożyć wniosek i przedstawić dokumenty wymagane przez bank w celu ustalenia zdolności kredytowej. Zwykle banki wymagają, aby podmiot ubiegający się o pożyczkę tego typu był ich klientem przez dłuższy czas. Możliwe jest jednak także uzyskanie kredytu po przedstawieniu historii rachunku z poprzedniego banku, w którym było prowadzone konto firmowe. Wysokość kredytu w rachunku, czyli limit, ustalana jest na podstawie wysokości obrotów na rachunku bieżącym, zdolności kredytowej, rodzaju i wysokości zabezpieczeń spłaty. Kredyt w rachunku udzielany jest na 12 miesięcy. Może zostać przedłużony na kolejny okres, jeśli jest regularnie spłacany, a bank uzna firmę za rzetelnego kredytobiorcę. Dodatkową zaletą kredytu w rachunku jest to, że każda wpłata na konto zmniejsza zadłużenie, a co za tym idzie wysokość naliczanych odsetek.

Limity kredytowe w rachunku bieżącym w wybranych bankach
BankNazwa kredytuTyp kredytuKwota maksymalnaDodatkowe uwagi
Bank BGŻDebet w rachunku bieżącymLinia kredytowa w rachunku bieżącym10000 złKredyt dostępny jest po otwarciu rachunku bieżącego w ramach pakietu Biznes Lider Plus
Ekspres Linia500000 złPrzedsiębiorcy nie podlegający przepisom ustawy o rachunkowości oraz nieprowadzący działalności rolniczej mogą otrzymać maksymalnie 250 000 zł
Bank BPHLimit debetowyLimit debetowy150000 złSuma kredytu może wynieść nie więcej niż 100% wpływów na konto, decyzja o przyznaniu kredytu podejmowana jest w 24h
ING Bank ŚląskiLinia kredytowa dla PrzedsiębiorcówLinia kredytowa w rachunku bieżącym500000 złWarunkiem otrzymania kredytu jest posiadanie konta w ING Banku Śląskim lub też jego założenie przed złożeniem wniosku
MultiBankDopuszczalne Saldo DebetoweLinia kredytowa w rachunku bieżącym20000 złPrzy prowadzeniu działalności krócej niż 6 miesięcy można ubiegac się o 10 000 złotych.

Błyskawiczny kredyt
Ciekawą ofertę debetu w rachunku bieżącym ma Bank BGŻ. Posiadacze rachunku bieżącego z pakietem Biznes Lider Plus mogą skorzystać z oferty limitu w wysokości sięgającej nawet 10 000 zł bez przedstawiania prognoz finansowych czy zaświadczeń z US czy ZUS. Okres kredytowania może wynieść maksymalnie 36 miesięcy, a za udzielenie tego kredytu bank nie pobierze prowizji przygotowawczej. Wystarczy, że firma działa co najmniej 10 miesięcy. Zabezpieczeniem kredytu są wpływy na rachunek firmy. 

Kredyt odnawialny z BPH
Również Bank BPH przygotował ofertę kredytu odnawialnego dla firm. Jego wysokość może sięgnąć 100% wpływów na konto (nie więcej jednak niż 150 000 zł), a decyzja o przyznaniu kredytu podejmowana jest w 24 godziny. Bank nie wymaga zabezpieczeń i nie pobiera prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu. 

Linia kredytowa dla przedsiębiorców
Linię kredytową dla przedsiębiorców oferuje również ING Bank Śląski. Kusi on przedsiębiorców dużą sumą, jaką mogą oni pożyczyć. Przy odpowiednich wpływach wynieść może ona nawet 500 000 zł. Wystarczy posiadać konto firmowe w dowolnym banku przez co najmniej 6 miesięcy i otworzyć konto firmowe w ING przez złożeniem wniosku o linię kredytową. W przypadku pomyślnej decyzji kredyt odnawialny jest przyznawany na rok i może ulec przedłużeniu na kolejne lata.
Dopuszczalne saldo debetowe

Dla firm, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na trudnej ścieżce prowadzenia własnego biznesu, ofertę kredytu przygotował MultiBank. Jego kwota jest zależna od czasu prowadzenia działalności (maks. 10 000 złotych do 6 miesięcy i 20 000 zł powyżej tego okresu). Kredyt udzielany jest bez zabezpieczeń na dowolny okres, a bank nie pobierze prowizji przygotowawczej oraz od niewykorzystanej kwoty, co z pewnością przyniesie oszczędności przedsiębiorcy. Tak jak i w przypadku innych ofert, konieczne jest założenie konta firmowego w MultiBanku.

Dlaczego warto wybrać firmowy kredyt odnawialny?
Kredyt w rachunku bieżącym firmy to wygodne rozwiązanie, które zadowoli każdego przedsiębiorcę. Środki te mogą być bowiem przeznaczone na dowolny cel, bez konieczności przedstawiania dokumentów potwierdzających ich wykorzystanie. Dostęp do kredytu odnawialnego jest wygodny i szybki, bo udostępnione środki można wykorzystać w każdej chwili, na przykład za pomocą systemu bankowości internetowej. Limit zadłużenia ustalany jest indywidualnie po analizie i ocenie zdolności kredytowej firmy. Każda wpłata na konto pokrywa część salda debetowego i zmniejsza wysokość odsetek, jednocześnie zwiększając sumę do ponownego wykorzystania. 

Nowe maszyny, urządzenia? Sfinansuj ich zakup kredytem inwestycyjnym!

A może coś innego?
Kredyt w rachunku bieżącym to nie jedyna korzystna oferta dla firm. Spośród wielu innych propozycji warto zwrócić uwagę na Linię Wielocelową Banku BPH. Umożliwia ona wykorzystanie środków aż w pięciu formach, w zależności od potrzeb. Dobrym rozwiązaniem może być także oferta kredytu obrotowego, na przykład Banku BGŻ. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym przypomina kredyt odnawialny, jednak jego wysokość można dowolnie zmieniać co miesiąc w zależności od aktualnych potrzeb firmy. Koszty kredytu są niskie, a zasady spłaty ustalane indywidualnie. 

Kredyt w rachunku to dobre zabezpieczenie, tak na wszelki wypadek. Niewykorzystywany nie wiąże się z żadnymi kosztami. Warto więc wziąć taką opcję pod uwagę, jeśli planujemy dalszy rozwój naszej firmy. Alternatywą dla debetu są kredyty gotówkowe, jednak nie jest to oferta tak korzystna jak limit w rachunku, ze względu na wyższe oprocentowanie i w związku z tym wyższy koszt całkowity kredytu.