Średnio po 6 proc. straciły w maju fundusze akcji oferowane przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI).
Ranking TFI za maj 2012 roku / DGP
Najlepiej wypadł PKO Akcji Rynku Amerykańskiego. – To efekt przygotowania portfela funduszu do przeceny złotego i akcji amerykańskich. Zanim zaczął się maj, zmniejszyliśmy udział akcji i przyjęliśmy ekspozycję na wzrost kursu dolara do złotego – wyjaśnia Rafał Dobrowolski, zarządzający PKO TFI.
Świetnie spisały się fundusze alternatywne i aktywnej alokacji wykorzystujące narzędzia pozwalające zarabiać na spadkach cen akcji. Najlepszy na rynku był Superfund C (21,4 proc. zysku). Pozostałe fundusze aktywnej alokacji Superfund TFI również zebrały bardzo dobre oceny (po kilkanaście procent zysku), co pozwoliło temu towarzystwu dokonać spektakularnego skoku w naszym rankingu: z ostatniej, 26. pozycji na 12.
– Te fundusze inwestują zgodnie ze wskazaniami automatycznego systemu transakcyjnego, rozpoznającego trendy na rynkach. Wykorzystuje on przede wszystkim kontrakty terminowe. W maju nastąpiły idealne warunki dla tego systemu, bo trendy były wyraźne i trwałe – tłumaczy Seweryn Masalski z Superfund TFI. Przyzwoite stopy zwrotu zanotowały również Quercus Short (7,6 proc.), Alior Short Equity (6,7 proc.), Skarbiec Alternatywny (0,3 proc.) oraz Eurogeddon (13,3 proc.), który jednak nie wpływa na pozycję Opera TFI w naszym rankingu (działa za krótko).
Ranking ponownie wygrało Quercus TFI, a na podium ponownie znalazły się Aviva Investors TFI i Union Investment TFI. Udany debiut zanotowało BPS TFI, którego wybrane fundusze działają już ponad rok. Największy spadek zanotowało PZU TFI – z 9. na 19. pozycję.