Jeszcze w tym roku w Unii Europejskiej mogą powstać jednolite przepisy dotyczące wydobycia gazu łupkowego. To plany unijnego komisarza do spraw energii Guenthera Oettingera. O sprawie informuje na swoich stronach internetowych niemiecki dziennik „Die Welt”.

Oettinger cytowany przez „Die Welt” zapowiada, że Unia Europejska dokładniej przyjrzy się kwestii wydobycia gazu łupkowego i związanych z tym zagrożeń dla środowiska. Niemiecki polityk nie precyzuje, jak sprawa miałaby być uregulowana. Daje jednak do zrozumienia, że gaz łupkowy to szansa, której nie powinno się zmarnować.

Wydobycie gazu z łupków i związany z tym proces szczelinowania hydraulicznego budzi kontrowersje niemal w całej Europie. Przeciwnicy metody ostrzegają, że może ona doprowadzić do skażenia wód gruntowych. We Francji szczelinowanie zostało całkowicie zakazane. W Niemczech prace nad przepisami w tej sprawie trwają. Rząd Angeli Merkel prawdopodobnie da zielone światło wydobyciu, ale inwestorzy będą musieli spełnić wiele warunków.