statystyki

Emeryt odda zasiłek z MOPS

autor: Andrzej Radzisław23.04.2015, 09:29; Aktualizacja: 23.04.2015, 09:45

ZUS zmniejszy świadczenia przyznane za okres, w którym ubezpieczony otrzymywał wsparcie z pomocy społecznej. Dokona tego z urzędu nawet bez zgody zainteresowanego.

Zasady dokonywania potrąceń z wypłacanych przez ZUS świadczeń określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). Zgodnie z ogólną regułą ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku podlegają potrąceniu określone w ustawie należności. Ustawodawca szczegółowo określa kolejność dokonywanych potrąceń oraz ich wysokość. Do takich potrąceń należą wypłacone za ten sam okres, za który przyznano emeryturę lub rentę, świadczenia z opieki społecznej.

Potrącenia ograniczone

Świadczenia z ubezpieczeń społecznych wypłaca się, poczynając od dnia powstania do nich prawa, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję. Najczęściej więc emerytura jest przyznawana za pewien okres wsteczny, a nie na bieżąco już od miesiąca, w którym ZUS otrzymał wniosek w tej sprawie. Okres ten może być bardzo długi, szczególnie wtedy, gdy ubezpieczony otrzymał świadczenie dopiero na mocy wyroku sądu. Gdy przed nabyciem tego prawa pobierał on np. zasiłki (stały lub okresowy) wypłacane z pomocy społecznej, kwota przyznanej za ten sam okres emerytury lub renty ulega pomniejszeniu o wysokość wypłaconych zasiłków. ZUS nie potrąci jednak więcej niż 25 proc. miesięcznego świadczenia.

Ustawodawca wprowadza również maksymalny poziom potrąceń i egzekucji. Przy potrącaniu należności z pomocy społecznej emerytury i renty nie można zmniejszyć poniżej 60 proc. kwoty najniższej emerytury lub renty. Kwoty wolne od potrąceń ustala się wraz ze wszystkimi wzrostami, zwiększeniami, dodatkami oraz innymi świadczeniami wypłacanymi wraz z emeryturą lub rentą, z wyłączeniem świadczeń rodzinnych oraz dodatku dla sierot zupełnych, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku weterana poszkodowanego.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Gajowy Bronkozaur(2015-04-23 11:11) Zgłoś naruszenie 11

    A niech ZUS potrąca kasę. Ja znów tą pseudo ustawę emerytalną TUSKOeBUZKA podpisałem.
    A teraz macie w maju znów zagłosować na mnie na Prezia , bo jak nie to...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane