statystyki

O klimacie i energetyce kłamać też trzeba umieć [OPINIA]

autor: Piotr Maciążek13.12.2018, 04:10; Aktualizacja: 13.12.2018, 07:42
Długofalowo Polska potrzebuje konkretnej polityki komunikacyjnej i profesjonalnych specjalistów w tym zakresie. To obszar zbyt ważny, by powierzyć go byłym asystentom poselskim.

Długofalowo Polska potrzebuje konkretnej polityki komunikacyjnej i profesjonalnych specjalistów w tym zakresie. To obszar zbyt ważny, by powierzyć go byłym asystentom poselskim.źródło: ShutterStock

W dyskusjach o obciążeniach związanych z polityką klimatyczną wielokrotnie pojawia się stwierdzenie, że Niemcy są największymi trucicielami Europy, a mają opinię zielonego kraju. Argument ten pozostaje jednak w ustach oficjeli jedynie zgrabną formułką retoryczną, nie budząc absolutnie żadnych konstatacji. Wielka szkoda.

Opublikowano tysiące komentarzy o tym, że powinno się zmieniać polską energetykę, stopniowo odchodząc od węgla, i drugie tyle o braku postępów w tym zakresie. Niewiele głosów dotyczyło natomiast kwestii odpowiedniej polityki informacyjnej, która wspomaga taką transformację ekonomiczną. Niestety Polska to przykład kraju, który ma problem nie tylko z realnym modernizowaniem swojej energetyki, ale również prowadzenia odpowiedniego PR na użytek wewnętrzny i zewnętrzny. O tej drugiej kwestii chciałbym opowiedzieć nieco szerzej, bo ma ona duże znaczenie w kontekście relacji z Komisją Europejską.

Jest rzeczą niezrozumiałą, dlaczego w momencie, gdy w związku z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 drożeje prąd, Ministerstwo Energii szuka pomocy w Brukseli, a w tym samym czasie przeforsowuje na siłę budowę dużej elektrowni węglowej w Ostrołęce. Upraszczając: z powodu węglowego charakteru energetyki w Polsce prąd będzie droższy, więc nasze władze szukają ratunku w Unii Europejskiej, ale podczas gdy trwają rozmowy na ten temat, budują duże źródło energii na węgiel. Abstrahując od oceny umiejętności dyplomatycznych oficjeli, można z całą pewnością stwierdzić, że o nowoczesnej komunikacji nie mają pojęcia.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie