Do września 2014 roku pięcioletnie dzieci będą uczyć się tylko w przedszkolu. Po tej dacie wyjątkowo mogą trafić do szkoły. Ich koledzy i koleżanki w wieku sześciu lat nie będą mieć takiego wyboru – trafią do pierwszej klasy.

Czy gmina musi znaleźć miejsce dla pierwszoklasisty

Rodzice zapisali sześciolatka do szkoły, ale po kilku miesiącach zauważyli, że nie radzi sobie z nauką. Czy istnieje możliwość przeniesienia dziecka z pierwszej klasy do przedszkola?

Czy rodzic zdecyduje, do jakiej klasy trafi dziecko

Rodzic zwrócił się do dyrektora szkoły o nieumieszczanie jego sześcioletniej córki w jednej klasie z siedmiolatkami. Wskazał, że wtedy dziecko nie ma możliwości prawidłowego rozwoju. Czy rodzic może wymusić na dyrektorze tworzenie oddziałów z jednolitymi rocznikami?

Czy można zmienić placówkę w trakcie roku

Rodzice zastanawiają się, czy ich sześcioletnie dziecko powinno pobierać naukę w przedszkolu, czy też może kontynuować ją w szkole. Czy można po zakończonej rekrutacji podjąć taką decyzję?

Czy można przyjąć pięciolatka do szkoły

Pięcioletnie dziecko uczy się prywatnie. Nauczyciele, którzy się zajmują jego edukacją, uważają, że jest ono wybitnie zdolne. Rodzice chcieliby więc, aby od września potomek kontynuował naukę już w szkole. Czy jej dyrektor może się na to zgodzić?

Czy szkoła przyjmie dziecko bez przedszkola

Opiekun prawny zdecydował się zapisać w tym roku sześciolatka do szkoły. Wcześniej dziecko nie było jednak objęte wychowaniem przedszkolnym. Okazuje się, że jest to warunek konieczny, aby rozpoczęło ono naukę w szkole. Czy rodzice mają jakieś inne wyjście?

Czy można opóźnić rozpoczęcie nauki dziecka

Dziecko, które od 1 września miało pójść do pierwszej klasy, zachorowało na zapalenie opon mózgowych. Jego rodzice obawiają się, że stan ten może potrwać znacznie dłużej. Czy dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na późniejsze pójście do szkoły?

Czy dziecko z problemami trafi do placówki

Podopieczny uczęszcza do przedszkola. Jednak jego rodzice obawiają się, że za rok trudno będzie mu rozpocząć naukę w szkole z uwagi na problemy z wymową. Czy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu mogą pomóc rodzicom w zdiagnozowaniu schorzenia dziecka i jego wyleczeniu?

Czy rodzic może postanowić o nauce w domu

Opiekunowie nie chcą, aby ich dziecko uczyło się w szkole podstawowej, ale w domu. Argumentują to tym, że ojciec jest nauczycielem i chce je samodzielnie uczyć. Wpływ na tę decyzję mają też warunki zdrowotne potomka, który ma słabą odporność i często choruje. Czy opiekun może zdecydować, gdzie i jak będzie się uczyło jego dziecko?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy pięciolatek i sześciolatek rozpoczną naukę w szkole
W pełnej wersji artykułu: znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.