statystyki

Farmacja: Jeden procent, czyli życzeniowe odczytywanie prawa

autor: Dobrawa Biadun25.11.2015, 06:59; Aktualizacja: 25.11.2015, 08:49

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pierwszą decyzję podtrzymującą cofnięcie zezwolenia przedsiębiorcy, który w drodze legalnej akwizycji przekroczył 1 proc. aptek na terenie województwa. To kontynuacja postępowań prowadzonych przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, którzy wydali już kilkanaście decyzji cofających zezwolenia na prowadzenie aptek, opierając je na obowiązującym od 11 lat przepisie dotyczącym wydawania zezwoleń, a nie ich cofania.

W ostatnim czasie do WSA w Warszawie trafiły akta precedensowej decyzji głównego inspektora farmaceutycznego, cofającej zezwolenie na prowadzenie apteki. Jednym z przepisów stanowiących podstawę rozstrzygnięcia jest art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego, zgodnie z którym nie wydaje się nowych zezwoleń na prowadzenie apteki przedsiębiorcy posiadającemu już 1 proc. aptek w województwie.

Sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy artykuł ten dotyczy – zgodnie z literalnym brzmieniem – wyłącznie wydawania nowych zezwoleń, czy też – jak chce tego GIF – przewiduje również zakaz posiadania więcej niż 1 proc. aptek na terenie danego województwa. Wyrok w tej sprawie może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania 1200 aptek oraz zachowania miejsc pracy przez kilka tysięcy farmaceutów i techników farmaceutycznych.

W lipcu 2014 r., po 11 latach obowiązywania w niezmienionym brzmieniu art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego, wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne zaczęły sprawdzać w całym kraju, czy liczba placówek należąca do jednego przedsiębiorcy nie przekracza 1 proc. ogólnej liczby aptek w danym województwie. W efekcie tej kontroli wszczęto kilkadziesiąt postępowań i wydano kilkanaście decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie aptek. W swoich decyzjach inspektoraty powołują się na argument ochrony rynku aptecznego przed zdominowaniem przez dużych graczy. Ich zdaniem nadmierna koncentracja prowadzi bowiem do działań monopolistycznych, a działania GIF mają zapobiec negatywnym skutkom dla pacjentów w zakresie cen i dostępności leków.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane