Wzrasta liczba lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy podpisali kontrakty na leczenie w przyszłym roku i otworzą jutro swoje gabinety.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział na zwołanej dziś konferencji prasowej, że dotychczas 80 procent lekarzy POZ jest objętych umową na rok 2015. Dodał, że przewidziany do godziny 20 dyżur oddziałów wojewódzkich NFZ będzie przedłużony do 24. Jeżeli lekarz będzie chciał jeszcze złożyć umowę, to będzie miał taką możliwość do północy.

Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że w każdym powiecie w kraju podpisano umowę z co najmniej jedną przychodnią. Jak podkreślił, w zdecydowanej większości, jest to więcej niż jedna placówka. W czterech województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim podpisano umowy ze wszystkimi lekarzami z POZ.

Arłukowicz dodał, że lekarze, którzy jutro nie otworzą gabinetów, będą musieli ponownie zbierać deklaracje pacjentów. Ci pacjenci, których przychodnie będą zamknięte, będę mogli złożyć deklaracje u innego lekarza rodzinnego.

Umów nie chcą podpisywać lekarze zrzeszeni z Porozumieniu Zielonogórskim. Domagają się większych pieniędzy za wizytę pacjenta