Przeszczepianie narządów nie będzie limitowane. W ten sposób rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia zaprzecza informacjom, jakoby miało do tego dojść.

Andrzej Troszyński mówi, że nie będzie zmian, dotyczących nielimitowania przeszczepów. "Przeszczepy finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia pozostaną nielimitowane" - powiedział IAR.

Konsultant krajowy do spraw transplantologii profesor Wojciech Rowiński poinformował dziś, że informację o limitowaniu przeszczepów otrzymał na piśmie od wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiceprezes NFZ Marcin Pakulski napisał, że "nie widzi możliwości nielimitowania, a zatem będzie limitowanie procedur transplantacyjnych" - wyjaśnił profesor Rowiński. Andrzej Troszyński zapewnia jednak, że nie będzie zmian w tej sprawie. "Nie znam wypowiedzi pana profesora ale znam plany NFZ. Zgodnie z nimi, przeszczepy pozostaną jako procedury nielimitowane" - podkreślił.

Procedury przeszczepiania narządów nie były dotychczas limitowane. Problemem w naszym kraju jest zbyt mało pozyskiwanych narządów ze zwłok i mały odsetek przeszczepów rodzinnych.