Nie było żadnych problemów z podpisywaniem kontraktów z lecznicami na 2013 r. Większość umów została podpisana rekordowo szybko, bo już w listopadzie - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński powiedział w poniedziałek PAP, że koniec roku był bardzo spokojny, jeśli chodzi o ustalenia dotyczące warunków finansowania świadczeń w 2013 r. Dodał, że nie było żadnych problemów z kontraktami szpitali i poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Z informacji PAP wynika, że rozmowy w sprawie umów prowadzone są obecnie tylko z kilkoma lecznicami.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podkreślała w ubiegłotygodniowej rozmowie z PAP, że z powodu trudnej sytuacji gospodarczej plan finansowy Funduszu na 2013 r. przygotowywano z dużą ostrożnością. "Budżet na sfinansowanie kosztów świadczeń zdrowotnych wynosi 65,7 mld zł i jest w stosunku do obecnego planu wyższy o 1,8 mld zł. Realnie więc jest na zbliżonym poziomie do obecnego roku" - podkreśliła.

Pachciarz zapowiedziała, że w pierwszej połowie 2013 r. NFZ zaproponuje duże zmiany w kontraktowaniu świadczeń szpitalnych. Premiowane mają być placówki, które zapewniają kompleksowe leczenie. Zmieniony będzie także system rozliczania podstawowej opieki zdrowotnej.

W poprzednich latach pod koniec roku dochodziło do sporów pomiędzy dyrektorami szpitali i przychodni a NFZ. Negocjacje w sprawie kontraktów często trwały do ostatnich godzin 31 grudnia; bywało, że były prowadzone także w pierwszych tygodniach nowego roku.