W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ - zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Przygotowujemy się do tego logistycznie - dodał minister.

Niedzielski zapowiedział też, że w tej sprawie resort przygotuje w najbliższym czasie oddzielną konferencję lub komunikat.

"Zdecydowaliśmy się razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim, że dostępność do pulsoksymetru od państwa dla obywatela będzie zapewniona dla każdego, kto ma dodatni wynik testu COVIdowego" - dodał minister.

CZYTAJ WIĘCEJ: Program Domowej Opieki Medycznej. Pulsoksymetr od państwa dla każdego obywatela

Pytany z kolei o zapowiedziane badania przesiewowe w trzech województwach - podkarpackim, małopolskim i śląskim - zaznaczył, że w pierwszej połowie stycznia mają być badani "nauczyciele nauczania podstawowego i niżej".

- Od najbliższego weekendu kontrole stoków - dodał minister. - Jeśli potwierdzą one, że mamy naruszenie reżimu sanitarnego oraz będziemy mieli przyrost zachorowań, którego nie będzie można przypisać innym elementom, będę rekomendował zamknięcie stoków.

Minister zdrowia pytany o kwestię szczepień na koronawirusa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w tej sprawie zorganizowany zostanie briefing w tym tygodniu. "O szczepieniach będziemy z panem premierem organizowali oddzielny briefing w tym tygodniu" - zaznaczył.

"Być może jutro, być może w środę, wówczas podamy szczegóły" - dodał Niedzielski.