Szybsza diagnostyka zakażeń koronawirusem dzięki testom antygenowym, monitoring przy użyciu pulsoksymetru stanu zdrowia osób lżej chorych oraz dodatkowe świadczenia dla pracowników służby zdrowia - to nowe rozwiązania, które - według rządu - mają usprawnić walkę z epidemią koronawirusa.

Zmiany zaprezentował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Opublikowane zostały też na rządowych stronach gov.pl.

W ostatnim czasie resort zdrowia zdecydował o włączeniu testów antygenowych do diagnostyki zakażeń SARS-Cov-2. Do tej pory - jak czytamy w informacji rządowej - głównym testem stosowanym do potwierdzenia zakażeniem koronawirusa był test PCR. "Aby testowanie mogło przebiegać szybciej, częściej niż kiedyś będziemy korzystać także z testów antygenowych. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik testu jest znany już od 10 do 30 min." - czytamy w podsumowaniu.

Walkę z COVID-19 usprawnić ma także pulsoksymetr przeznaczony do monitorowania stanu zdrowia chorych przebywających w domach. Pulsoksymetr to - jak objaśnia rząd - małe urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. "Już niedługo wspomoże służby medyczne w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów z COVID-19, którzy przechodzą chorobę w sposób łagodny i zostali zakwalifikowani do medycznej opieki domowej. Dane przesyłane przez urządzenie zostaną przeanalizowane przez specjalne centrum monitoringu. Będzie to nowa jednostka, która zostanie powołana przez Ministerstwo Zdrowia" - czytamy w opracowaniu rządowym.

Zwiększona została także baza izolatoriów, czyli miejsc, gdzie osoby zakażone koronawirusem dochodzą do zdrowia. "Do izolatoriów kierowani są pacjenci, którzy nie mogą odbywać izolacji w swoim domu – np. ze względu na to, że mieszkają z osobami z grupy podwyższonego ryzyka. Trafiają tam także pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, ale ich stan jest na tyle dobry, że leczenie mogą kontynuować właśnie w izolatorium" - przypomina rząd.

Do tej pory w izolatoriach dostępnych było 6,5 tys. łóżek. Teraz ich liczba ma zostać zwiększona do 10 tys. i znaleźć się łącznie w 55 obiektach na terenie całej Polski.

Rząd postanowił zwiększyć świadczenia dla służb medycznych. "Doceniamy i jesteśmy wdzięczni służbom medycznym za ich codzienną pracę. Wypłacamy świadczenie dodatkowe dla personelu medycznego, który jest zaangażowany w walkę z COVID-19. Do tej pory było to 50 proc. wysokości wynagrodzenia. Teraz będzie to podwojenie dotychczasowego wynagrodzenia. To jednak nie wszystko – podwyższeniu ulega także maksymalna kwota świadczenia dodatkowego – z 10 tys. zł do 15 tys. zł" - czytamy w dokumencie rządowym.

Końca dobiega pierwszy etap prac przy organizacji tymczasowego szpitala na PGE Narodowym - zakończone zostały wszelkie prace elektryczne i tlenowe. "Obecnie trwają prace wykończeniowo-porządkowe. W ramach szpitala są już gotowe m.in: izba przyjęć pacjenta, sala chorych wyposażona w 285 łóżek z czego 16 jest przeznaczonych na Oddział Intensywnej Terapii, Jednostka Intensywnego Nadzoru, sala zabiegowa, pracownie diagnostyki obrazowej, wyposażone w 4 mobilne aparaty RTG oraz tomograf, dział farmacji szpitalnej, pomieszczenie do przygotowywania leków" - informuje rząd.

Szpital na PGE Narodowym ma zostać wyposażony w 160 kardiomonitorów, 45 respiratorów, 4 mobilne RTG, 3 wytwornice tlenu, 2 USG, a ponadto 45 km przewodów elektrycznych i 5 km rur miedzianych do tlenu.

Obecnie - jak czytamy - w szpitalu dostępnych jest 300 łóżek. Rozpoczyna się ponadto drugi etap prac - po jego zakończeniu liczba łóżek zwiększy się do 500.

16 listopada w Warszawie zacznie funkcjonować kolejny szpital tymczasowy – w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Szpital tymczasowy, który powstaje na stadionie PGE Narodowym, nie będzie jedyną tego typu placówką w kraju. "W każdym województwie powstanie przynajmniej jeden taki szpital dla pacjentów z COVID-19. Większość z nich zostanie oddana do użytku między 15 a 30 listopada. Dzięki tym działaniom baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o ponad 5 tys. miejsc." - czytamy w podsumowaniu dostępnym na gov.pl.

Większość szpitali ma powstać w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Nie będą to obiekty, które obecnie są wykorzystywane przez służbę zdrowia. Koszt adaptacji obiektów (nie wliczając sprzętu) wyniesie około 130 mln zł.

Lista planowanych szpitali tymczasowych w każdym z województw:

województwo dolnośląskie: Terminal Hotel Centrum Konferencyjne, przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu, województwo kujawsko-pomorskie: 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ przy ul. Wojska Polskiego 5 w Ciechocinku, województwo lubelskie: Targi Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie województwo lubuskie: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze, województwo łódzkie: EXPO-ŁÓDŹ Spółka z o.o., przy al. Politechniki 4 w Łodzi, województwo małopolskie: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika 50 oraz EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie, województwo mazowieckie: Warszawskie Centrum EXPO XXI, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 oraz PGE Stadion Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie województwo opolskie: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, przy ul. Wrocławskiej 158 w Opolu, województwo podkarpackie: SP ZOZ MSWiA, przy ul. ul. Krakowskiej 16 w Rzeszowie, województwo podlaskie: Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Michała Wołodyjowskiego 1 oraz budynek E1 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku, województwo pomorskie: Sanatorium MSWiA, przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65 w Sopocie, województwo śląskie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1 w Katowicach, województwo świętokrzyskie: Targi Kielce SA, przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach, województwo warmińsko-mazurskie: Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Mickiewicza 25 w Nidzicy oraz Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 w Szczytnie, województwo wielkopolskie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu, województwo zachodniopomorskie: NETTO ARENA, przy ul. Władysława Szafera 3/5/7 oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 w Szczecinie.

Celem rządu jest ponadto ochrona osób starszych. Uruchomiona została specjalna infolinia (pod numerem 22 505 11 11) dla osób powyżej 70. roku życia oraz Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Z infolinii - jak czytamy - skorzystało już blisko 8 tys. osób. "Celem infolinii jest wsparcie seniorów w codziennych czynnościach, które wymagają wyjścia z domu – przede wszystkim w zrobieniu zakupów" - przypomina rząd.

Wszystkie osoby, który chciałyby włączyć się w akcję #WspierajSeniora, mogą to zrobić za pomocą strony internetowej www.wspierajseniora.pl. Do tej pory chęć niesienia pomocy zadeklarowało blisko 6 tys. wolontariuszy z całego kraju.

W październiku - informuje rząd - uruchomiono 38 mln zł z budżetu państwa na przygotowanie i zabezpieczenie DPS-ów przed wzrostem zakażeń koronawirusem w okresie jesiennym. "Aż 328 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa trafia do domów pomocy społecznej na bieżące potrzeby związane z epidemią koronawirusa. Za codzienne poświęcenie i zaangażowanie w wykonywane obowiązki, pracownicy DPS-ów mogą również liczyć na dodatki do wynagrodzenia" - informują autorzy podsumowania.

W opracowaniu przypomniano ponadto o Tarczy Antykryzysowej dla polskich przedsiębiorców. "Do polskich firm trafiło już ponad 148 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej" - informuje rząd. Zapewnia też o wsparciu dla branży turystycznej. "Do tej pory w całym kraju zostało przyznanych już ponad 1 mln bonów turystycznych o wartości 914 mln zł. Polskie rodziny dokonały już 318 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę 232 mln zł" - dodano.