Gemini Apps, spółka zależna Gemini Polska (jednej z największych sieci aptek w Polsce), złożyła pozew przeciwko Naczelnej Izbie Aptekarskiej o ochronę dóbr osobistych. Chce też zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych jej zdaniem informacji na temat aplikacji ReceptaGemini.pl.
Spółka poinformowała, że w pozwie wskazano, iż NIA, czyli samorząd aptekarski, w sposób rażący naruszyła wizerunek powódki. Przedstawiciele samorządu rozpowszechniali bowiem w internecie, wśród dziennikarzy oraz w materiałach przekazywanych organom administracji publicznej szkalujące Gemini informacje.
„Najbardziej oburzający jest fakt przygotowania oświadczenia przez NIA bez zadania Gemini jakichkolwiek pytań na temat aplikacji” – wskazuje Gemini Apps w informacji przesłanej naszej redakcji.
Poskutkowało to – jak wykazuje powódka – powstaniem wielu artykułów prasowych, które wprowadziły w błąd opinię publiczną, w tym przede wszystkim pacjentów.
Powódka chce, aby naczelny organ samorządu aptekarskiego z jednej strony przestał rozpowszechniać informacje na temat działalności Gemini, z drugiej zaś – opublikował przeprosiny.
Przypomnijmy: pod koniec czerwca br. NIA na łamach DGP zgłosiła zastrzeżenia co do funkcjonowania strony internetowej ReceptaGemini.pl, umożliwiającej składowanie e-recept i łatwiejsze ich realizowanie w podmiotach z sieci Gemini. Spółka pytała też o zgodę na profilowanie pacjentów i informowała, że składuje dane osobowe w chmurach obliczeniowych Microsoftu i Amazona.
Samorząd aptekarski uważał, że spółka niedostatecznie informuje, z jakimi konsekwencjami wiąże się profilowanie pacjentów oraz jaki jest cel przekazywania tych danych do gigantów technologicznych. NIA złożyła wniosek o kontrolę w Gemini Apps do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Niedługo potem sprawą zainteresowało się Ministerstwo Zdrowia, które złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
– Nie zmieniamy zdania w kwestii działań Gemini Apps i podtrzymujemy nasze stanowisko w tej sprawie – komentuje Marek Tomków, wiceprezes NIA.