W połowie czerwca mają zostać ponownie uruchomione uzdrowiska – zapowiedział wczoraj minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Sanatoria zostały zamknięte na samym początku epidemii rozporządzeniem ministra zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 433). Decyzja ta była utrzymywana w kolejnych aktach prawnych zaostrzających lub znoszących ograniczenia.
Minister Szumowski poinformował jednak wczoraj, że w związku z poprawiającą się sytuacją epidemiologiczną resort przygotowuje się do otwarcia uzdrowisk. Zastrzegł, że muszą temu towarzyszyć środki ostrożności, również z uwagi na to, że do sanatoriów kierowane są w większości osoby starsze, z chorobami współistniejącymi. Dlatego przed wyjazdem przyszli kuracjusze powinni zostać przetestowani, aby nie powstawały tam kolejne ogniska zachorowań. Testy w kierunku wirusa SARS-CoV-2 mają być wykonywane u osób, które mają skierowanie na leczenie uzdrowiskowe i powinny być przeprowadzone mniej więcej tydzień przed wyjazdem. Zgodnie z zapowiedziami ministra taka możliwość ma być od 1 czerwca. Natomiast same sanatoria miałyby zostać otwarte 15 czerwca.
Przypomnijmy, aby jechać do sanatorium, trzeba mieć skierowanie potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ. Skierowania na leczenie uzdrowiskowe w terminie przypadającym po 14 marca br. mają być zrealizowane później, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących.
Z powodu zawieszenia tych usług poważne problemy mają gminy uzdrowiskowe, których dochody w dużej mierze uzależnione są od kuracjuszy (pisaliśmy o tym w DGP nr 96/2020 „Kryzys w uzdrowiskach”).
Minister zdrowia i szef MEN Dariusz Piontkowski pytani byli wczoraj również o możliwość organizowania obozów i kolonii dla dzieci podczas tegorocznych wakacji. Jednoznaczne deklaracje nie padły, minister Szumowski potwierdził jednak, że i ten temat jest analizowany.