statystyki

Konopie medyczne będą drogie. Dostawca przegrał sprawę o wysokość jej opodatkowania

autor: Patrycja Otto10.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.10.2019, 07:56
Wkrótce pacjenci w Polsce będą musieli zmierzyć się z nowym problemem.

Wkrótce pacjenci w Polsce będą musieli zmierzyć się z nowym problemem.źródło: ShutterStock

Jedyny w kraju dostawca leczniczej marihuany przegrał sprawę o wysokość jej opodatkowania. To oznacza, że cena nie spadnie. Na razie.

Kiedy firma Spectrum Therapeutics na początku roku uruchamiała sprzedaż medycznej marihuany, zakładała, że jej gram zaoferuje za ok. 50 zł. Cena w aptece była o ok. 15 zł wyższa. To w głównej mierze efekt obłożenia produktu 23-proc. stawką VAT, zgodnie z zaleceniem Głównego Urzędu Statystycznego, który zaliczył produkt do substancji farmaceutycznych, a nie produktów leczniczych objętych preferencyjną 8-proc. stawką. Firma, uznając decyzję urzędu za nieprawidłową, poprosiła Krajową Informację Skarbową o interpretację, czy nałożony podatek ustalono poprawnie. KIS przychylił się do interpretacji GUS, w związku z czym spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. W poniedziałek zapadł wyrok – sąd podtrzymał interpretację KIS. A to oznacza, że na razie cena pozostanie bez zmian.

– Przyjmujemy wyrok do wiadomości. Wiemy, że pacjentom zależy na niższej cenie konopi medycznych, ale nie zamierzamy się odwoływać, bo procedura trwałaby zdecydowanie za długo – komentuje Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Therapeutics należącym do kanadyjskiej grupy Canopy Growth. Spółka zamierza za to złożyć obszerniejszy wniosek o wydanie nowej interpretacji podatkowej. Liczy, że to potrwa krócej.

Prawnicy podpowiadają jeszcze jedno rozwiązanie: o interpretację do KIS może wystąpić detalista, czyli aptekarz. Szansa na wydanie niekorzystnego stanowiska w tej sytuacji jest mniejsza, a skorzystać może też producent.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane