statystyki

Lekowa infolinia nie rozwiązała podstawowych kłopotów

autor: Patryk Słowik16.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.07.2019, 07:35
O kryzysie lekowym jako pierwszy napisał DGP. Wskazaliśmy, że w Polsce brakuje 500 medykamentów. Do naszego tekstu odnieśli się m.in. minister zdrowia, marszałek Senatu, kilkudziesięciu posłów i rzecznik rządu. Na dziś zwołane jest specjalne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia.

O kryzysie lekowym jako pierwszy napisał DGP. Wskazaliśmy, że w Polsce brakuje 500 medykamentów. Do naszego tekstu odnieśli się m.in. minister zdrowia, marszałek Senatu, kilkudziesięciu posłów i rzecznik rządu. Na dziś zwołane jest specjalne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia.źródło: ShutterStock

Poprawiła się dostępność kilku medykamentów, nadal jednak większości brakuje. A działająca od wczoraj infolinia jest niewydolna. Konsultanci radzą przekazywane przez nich informacje weryfikować w... poszczególnych aptekach.

Co najistotniejsze: ciągle nie ma kilkuset leków. Mieszkaniec Warszawy po dermatologiczny specyfik protopic 0,1 w dużym opakowaniu musi jechać ponad 180 km, do Brodnicy. Nadal są kłopoty z dostaniem niektórych dawek stosowanego przy leczeniu tarczycy euthyroxu. Brakuje go też w hurtowniach farmaceutycznych. Fatalna w większości województw jest dostępność kardiologicznego hygrotonu. Mieszkańcy Wierzbna (woj. wielkopolskie) popularny wśród cukrzyków metformax SR 500 dostaną 11 km od granic swojej miejscowości. Są i tak w lepszej sytuacji niż nadciśnieniowcy zażywający valsartan HCT mylan. Najmniejsze opakowanie tego leku można znaleźć 32 km dalej. A opakowań większych w obrębie 50 km nie ma wcale. Najbliższe opakowanie przeciwgrzybiczego terbigenu jest 18 km od Wierzbna. Po wiele medykamentów trzeba jechać do innego województwa.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane