statystyki

Lekowa infolinia nie rozwiązała podstawowych kłopotów

autor: Patryk Słowik16.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.07.2019, 07:35
O kryzysie lekowym jako pierwszy napisał DGP. Wskazaliśmy, że w Polsce brakuje 500 medykamentów. Do naszego tekstu odnieśli się m.in. minister zdrowia, marszałek Senatu, kilkudziesięciu posłów i rzecznik rządu. Na dziś zwołane jest specjalne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia.

O kryzysie lekowym jako pierwszy napisał DGP. Wskazaliśmy, że w Polsce brakuje 500 medykamentów. Do naszego tekstu odnieśli się m.in. minister zdrowia, marszałek Senatu, kilkudziesięciu posłów i rzecznik rządu. Na dziś zwołane jest specjalne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia.źródło: ShutterStock

Poprawiła się dostępność kilku medykamentów, nadal jednak większości brakuje. A działająca od wczoraj infolinia jest niewydolna. Konsultanci radzą przekazywane przez nich informacje weryfikować w... poszczególnych aptekach.

Co najistotniejsze: ciągle nie ma kilkuset leków. Mieszkaniec Warszawy po dermatologiczny specyfik protopic 0,1 w dużym opakowaniu musi jechać ponad 180 km, do Brodnicy. Nadal są kłopoty z dostaniem niektórych dawek stosowanego przy leczeniu tarczycy euthyroxu. Brakuje go też w hurtowniach farmaceutycznych. Fatalna w większości województw jest dostępność kardiologicznego hygrotonu. Mieszkańcy Wierzbna (woj. wielkopolskie) popularny wśród cukrzyków metformax SR 500 dostaną 11 km od granic swojej miejscowości. Są i tak w lepszej sytuacji niż nadciśnieniowcy zażywający valsartan HCT mylan. Najmniejsze opakowanie tego leku można znaleźć 32 km dalej. A opakowań większych w obrębie 50 km nie ma wcale. Najbliższe opakowanie przeciwgrzybiczego terbigenu jest 18 km od Wierzbna. Po wiele medykamentów trzeba jechać do innego województwa.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane