Kto decyduje o rozmieszczeniu przystanków w mieście?
Pod szkołą mojego dziecka jest zatoczka i znajdował się tam przystanek autobusowy. Wszyscy byli zadowoleni, bo to bezpieczniej – pisze pani Dominika z Warszawy. – Raptem przeniesiono przystanek z bezpiecznej zatoczki na środek ulicy i dzieciaki przechodzą między samochodami. Czy rodzice mogą wymusić przywrócenie przystanku? Do kogo w tej sprawie napisać? Kto decyduje o rozmieszczeniu przystanków – pyta czytelniczka.
Reklama
Lokalizując przystanek autobusowy, zarządca drogi jest zobowiązany uwzględnić uchwały rady gminy (miasta, dzielnicy) wstępnie wskazujące ich umiejscowienie i wziąć pod uwagę charakter drogi oraz warunki bezpieczeństwa. Ostatecznie jednak decyduje o tym zarządca drogi, który musi nieodpłatnie udostępnić gminie część pasa drogowego pod budowę zatoki lub wiaty, a następnie oznaczyć przystanek odpowiednimi znakami pionowymi i poziomymi. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Natomiast jednostką organizacyjną samorządu Warszawy powołaną do organizowania, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej jest Zarząd Transportu Miejskiego. Do jego zadań należy m.in. planowanie, organizacja i koordynacja układu komunikacyjnego, rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, decydowanie o przebiegu tras autobusów, tramwajów, metra oraz właśnie lokalizacji przystanków.
Pytanie pani Dominiki przekazaliśmy zatem do ZTM. – Żeby odnieść się do tej konkretnej sytuacji, musiałbym wiedzieć, o który przystanek chodzi – tłumaczy Igor Krajnow, kierownik sekcji komunikacji medialnej i społecznej tej instytucji. – Nie wydaje mi się bowiem prawdopodobne, by przystanek został przeniesiony – jak pani pisze – na środek ulicy. W razie likwidacji zatoczki zostałby umiejscowiony przy krawężniku jezdni, ale wtedy dla pasażerów nic by się nie zmieniło. Powody do niezadowolenia mieliby wtedy pewnie tylko kierowcy samochodów osobowych – dodaje przedstawiciel ZTM.
Jeśli zaś chodzi o zasady lokalizacji przystanków, to nie można generalizować. Każda sprawa i każdy przypadek są traktowane indywidualnie. – Na pewno w każdej sprawie związanej z komunikacją miejską oraz komunikacyjną infrastrukturą można się kontaktować z ZTM, czy to telefonicznie, czy też e-mailowo. Pasażerowie mają również możliwość umówienia się na spotkanie z dyrektorem ZTM – zachęca Igor Krajnow. Dane kontaktowe znajdują się na tutaj>>
Podstawa prawna
Art. 20f ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1440).