Najpóźniej w połowie przyszłego roku kierowcy pojadą autostradą A1 do Czech. To zapewnienie ministra transportu Sławomira Nowaka.

Obecnie w pobliżu granicy kierowcy muszą zjechać z tej arterii z powodu nieukończonego mostu w Mszanie. Minister Nowak poinformował w radiowej Trójce, że jutro Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomi program naprawczy. Szczegóły zostaną ogłoszone na konferencji prasowej. Minister transportu dodał, że z jego wiedzy wynika, że obiekt w Mszanie zostanie skończony najdalej w połowie przyszłego roku.

Sławomir Nowak zapewnił, że nie ma też ryzyka czasowego zamknięcia autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. Przed EURO 2012 została ona warunkowo otwarta. Arterię uznano wówczas za przejezdną, jednak do dziś trwają prace wykończeniowe. Ze względu na ochronę środowiska inwestycja powinna być dokończona po 9 miesiącach, tymczasem od otwarcia mija rok. Minister Nowak zapewnił dziś, że nie ma ryzyka zamknięcia, bo brak zagrożeń dla ruchu kierowców.

Problemem jest jedynie brak ogrodzeń w niektórych miejscach.

Autostrady A1 i A2 to kluczowe inwestycje infrastrukturalne w Polsce. Docelowo połączą one - odpowiednio - północ z południem i wschód z zachodem kraju.