Do końca czerwca nie będzie strajku generalnego na kolei. Pracodawcy i związkowcy z PKP podpisali porozumienie, na podstawie którego ulgi przejazdowe dla kolejarzy i ich rodzin, pozostają na niemal niezmienionym poziomie do końca 2013 roku.

Jednocześnie do końca czerwca kolejarze i pracodawcy muszą wypracować nowy system ulg.

Jak powiedział szef związku maszynistów Leszek Miętek, obecny system jest niewydolny, a zasady zniżek funkcjonują źle. Dodał też, że jest już szereg nowych pomysłów dotyczących ulg, które będą lepiej regulować zakres korzystania z ulg przez poszczególne grupy kolejarzy i ich rodziny.

Szef PKP Jakub Karnowski przyznał, że dotychczasowy system ulg trzeba zmienić i wyraził nadzieję, że do końca czerwca zostanie wypracowany nowy, lepszy system.

W myśl dzisiejszego porozumienia kolejarze, którzy nie pracują na okresie próbnym, będą mieli prawo do ulgi w wysokości 99 procent w drugiej klasie. Mają też możliwość wykupienia zniżki na pierwszą klasę. Ulgi zachowają też emeryci kolejowi pod warunkiem, że przepracowali w jednej z kolejowych spółek co najmniej 15 lat.